Epitelne ćelije u urinu: Šta su, uzroci, lečenje

Sveže informacije

Epitelne ćelije u urinu obično su posledica infekcije urinarnog trakta, ali mogu biti i simptom ozbiljnijih stanja koja pogađaju bubrege ili jetru.

Epitelne ćelije oblažu različite površine tela, uključujući kožu, krvne sudove, organe i urinarni trakt.

Kod zdrave osobe, u urinu se nalazi samo mali broj epitelnih ćelija, pa se analiza urina kojom se proverava broj epitelnih ćelija u urinu može koristiti za utvrđivanje infekcije, bolesti bubrega, jetre i drugih zdravstvenih stanja.

U ovom članku govorićemo o epitelnim ćelijama u urinu, odnosno šta su epitelne ćelije i koje su normalne vrednosti, šta znače epitelne ćelije u urinu, koji su uzroci, simptomi i načini lečenja.

Šta su epitelne ćelije?

Epitelne ćelije nalaze se na površini tela i ponašaju se kao zaštitna barijera koja sprečava viruse i druge patogene da uđu u organizam.

One prekrivaju kožu, digestivni trakt, unutrašnje organe i krvne sudove.

Postoje tri vrste epitelnih ćelija:

  • Renalne ili tubularne epitelne ćelije: Nazivaju i okrugle bubrežne ćelije. Njihovo povećanje može ukazivati na problem sa bubrezima.
  • Skvamozne ćelije: Nazivaju se i pločaste ćelije, i prekrivaju vaginu i uretru, te se najčešće nalaze u urinu osoba ženskog pola.
  • Tranzicione epitelne ćelije: Nazivaju se i ćelije bešike, a nalaze se kod muškaraca između uretre i bubrežne karlice, i obično se mogu naći u urinu starijih osoba muškog pola.

Testiranje, rezultati i normalne vrednosti epitelnih ćelija u urinu

Prisustvo epitalnih ćelija u urinu je deo uobičajenog pregleda urina, kojim se mere nivoi različitih supstanci u urinu, poput proteina, glukoze, ketona, krvi, nitrita, bilirubina i drugih.

Laboratorijski pregled urina, uključujući i analizu epitelnih ćelija u urinu, obično se radi kada su prisutni simptomi kao što su učestalo ili bolno mokrenje ili bol u donjem delu stomaka ili leđima.

Posebna priprema za pregled nije potrebna, a najčešće se pregleda srednji urin, obično prvi u toku dana, koji je potrebno sakupiti u sterilnu posudu.

Rezultat i normalne vrednosti epitelnih ćelija u urinu

Prisustvo male količine epitelnih ćelija je normalna i ne ukazuje na zdravstveni problem.

Povišene vrednosti mogu imati različite uzroke te zahtevati dalja ispitivanja radi postavljanja dijagnoze.

Obično se rezultat testa epitelnih ćelija u mokraći izražava opisno:

  • Malo ili u tragu
  • Umereno
  • Mnogo, dosta, masa

Ponekad se izražava i brojevima, što predstavlja broj ćelija u mikroskopskom vidnom polju.

Niske vrednosti, odnosno prisustvo epitelnih ćelija koje je definisano kao u tragu ili malo, smatraju se normalnim nalazom.

Umereno i značajno povišene vrednosti ukazuju na zdravstveni problem.

Osim u slučaju da je dijagnoza već postavljena, te da je uzrok poznat, dalje dijagnostičke procedure su neophodne kako bi se utvrdio uzrok.

U nastavku slede mogući uzroci povišenih epitelnih ćelija u urinu.

Uzroci

Povećan broj epitelnih ćelija u urinu može imati različite uzroke koji mogu izazvati i druge simptome.

U nastavku slede uobičajena stanja i bolesti koje mogu dovesti do visokih vrednosti epitelnih ćelija u mokraći.

Infekcije urinarnog trakta

Urinarni trakt čine bubrezi, bešika, uretra i mokraćni kanali.

U zavisnosti od toga koji deo urinarnog trakta je pogođen infekcijom, razlikuju se tri vrste infekcija urinarnog trakta:

  • Cistitis: Infekcija mokraćne bešike.
  • Uretritis: Infekcija uretre.
  • Nefritis: Infekcija bubrega.

Simptomi urinarne infekcije mogu da uključuju čestu i neodložnu potrebu za mokrenjem, bol ili peckanje prilikom mokrenja, neprijatan miris urina i bol u donjem delu stomaka.

Pored toga, urin može biti promenjenog mirisa, taman ili zamućen, a moguća je i pojava krvi.

Infekcije urinarnog trakta mogu izazvati opšti osećaj umora i malaksalosti.

Za lečenje urinarnih infekcija obično se koriste antibiotici.

Gljivične infekcije

Gljivice su vrste kvasca koja se u manjoj količini nalazi u telu čoveka, no ukoliko se prekomerno razmnoži, može stvoriti infekciju.

Gljivične infekcije su najčešće izazvane gljivicom candida albicans, odnosno kandidom.

Gljivice se obično nalaze u vagini, ali može se javiti kandida u crevima ili ustima, kada izaziva oralni drozd.

Do prekomernog rasta i razmnožavanja gljivica obično dolazi kao posledica promena nivoa hormona ili uzimanja antibiotika koji mogu poremetiti ravnotežu bakterija.

Simptomi gljivične infekcije vagine mogu da uključuju:

  • Svrab, peckanje i bol
  • Peckanje ili bol tokom mokrenja ili seksualnog odnosa
  • Gust ili beli iscedak

Lečenje glijvičnih infekcija podrazumeva upotrebu antifungalnih lekova u obliku tableta, krema ili supozitorija.

Pored toga, ishrana kod kandide bi trebalo da sadrži što manje šećera, budući da ih gljivice koriste za rast i razvoj. Dobre zamene za šećer u ovom periodu uključuju zaslađivače poput stevije, eritritola ili ksilitola.

Bolesti bubrega

Bolest bubrega je dugotrajno ili hronično stanje kod koje bubrezi ne funkcionišu pravilno.

Rizik od bolesti bubrega raste sa starenjem, a drugi faktori rizika uključuju kamen u bubregu, slab imuni sistem, dijebetes, visok krvni pritisak, uvećanu prostatu, a ulogu igra i nasledni faktor.

Lek za bolest bubrega ne postoji, pa se držanje simptoma pod kontrolom preporučuje zdravim načinom ishrane i ograničenom upotrebom alkohola i duvana, kao i fizičkom aktivnošću.

Praćenje i terapija drugih stanja koja mogu uticati na funkciju bubrega, poput krvnog pritiska i nivoa holesterola, je takođe veoma značajno.

Teški slučajevi i uznapredovala bolest bubrega može zahtevati dijalizu ili transplantaciju bubrega.

Bolesti jetre

Različite bolesti jetre mogu dovesti do pojave epitelnih ćelija u urinu u količini koja je veća nego što je to normalno.

Neke od bolesti jetre uključuju:

Bolesti jetre vrlo često ne izazivaju nikakve simptome u ranim fazama. Uznapredovala bolest jetre može dovesti do simptoma kao što su:

Lečenje bolesti jetre zavisi od uzroka i vrste bolesti, no veoma često zahteva promene životnih navika i načina ishrane.

Rak bešike

Rak bešike podrazumeva rast abnormalnih ćelija u bešici i može izazvati povećanu količinu epitelnih ćelija u urinu.

Ipak, samo povećana vrednost ne ukazuje na rak.

Simptomi raka mokraćne bešike uključuju prirustvo krvi u urinu, čest i iznenada nagon za mokrenjem, bol ili peckanje tokom mokrenja, bol u karlici ili kostima, neplaniran gubitak težine i otok u ekstremitetima, posebno nogama.

Lečenje

Lečenje visokih nivoa epitelnih ćelija u urinu zavisi od uzroka.

Najčešći uzrok su infekcije urinarnog trakta, koje zahtevaju lečenje antibioticima, ređe antivirusnim lekovima, kako bi se suzbila infekcija.

Tokom upotrebe antibiotika, obično se savetuje upotreba probiotika kako bi se očuvale dobre bakterije, te sprečile moguće nuspojave poput dijareje, lošeg varenja, nadimanja i drugih probavnih tegoba.

Kod bolesti bubrega i jetre postoji veoma veliki broj različitih načina lečenja, u zavisnosti od uzroka.

Vrlo često, osim upotrebe lekova, neophodna je i promena životnih navika, poput promene režima ishrane, smanjenja telesne težine, povećane fizičke aktivnosti, smanjenja konzumacije alkohola i drugih.

Prevencija

Adekvatan unos tečnosti je od ključnog značaja za smanjenje rizika od razvoja brojnih stanja koja mogu dovesti do povećane koncentracije epitelnih ćelija u urinu.

Aktuelne preporuke o tome koliko vode treba piti dnevno govore o 2.7 i 3.7 litara za osobe ženskog, odnosno muškog pola.

Ipak, ovo je veoma individualno, i zavisi od brojnih faktora koji mogu povećati dnevne potrebe za vodom i tečnošću.

Iako su naučni dokazi veoma ograničeni, veruje se da brusnica i proizvodi od brusnice poput čaja i prirodnih sokova mogu pomoći kod infekcija urinarnog trakta.

Uvin čaj je još jedan od popularnih kućnih lekova koji mogu smanjiti tegobe izazvane infekcijom bešike.

Zaključak

Epitelne ćelije u urinu u manjoj količini su normalna pojava i ne ukazuju na zdravstveni problem.

Ipak, povećan broj epitelnih ćelija u mokraći obično je znak zdravstvenog stanja koje zahteva lečenje.

Najčešći uzrok predstavlja infekcija urinarnog trakta, dok drugi uzroci mogu biti gljivične infekcije i problemi sa bubrezima ili jetrom.

Lečenje zavisi od uzroka, te može zahtevati upotrebu antibiotika, antivirusnih ili antifungalnih lekova, kao i promene načina ishrane i života.

Pridržavanje zdravog načina ishrane, dovoljan unos tečnosti, održavanje zdrave telesne mase i fizička aktivnost su osnovni vidovi prevencije stanja koja mogu dovesti do povećane vrednosti epitelnih ćelija u urinu.