Oralno zdravlje i trudnoća: Praktičan vodič za buduće majke

Sveže informacije

Iako se zna da je trudnoća fiziološko, odnosno prirodno stanje, promene u telu koje nastaju tokom drugog stanja su značajne.

Usna duplja kao i zubi nisu isključeni iz toga, pa je informisanost budućih majki veoma važna, što posebno dolazi do izražaja danas, u vremenu širenja različitih često delimično ili potpuno netačnih informacija.

U praksi, stomatolozi su vrlo često u situaciji da od pacijentkinja čuju neke uobičajene rečenice vezane za promene unutar usne duplje u trudnoći koje nemaju utemeljenje u realnosti niti naučne dokaze.

U ovom članku govorimo o zabludama u vezi oralnog zdravlja tokom trudnoće, mogućim stanjima, načinima lečenja i prevencije.

Očekivane pojave u trudnoći

Uticaj trudnoće na oralno zdravlje je tema kojom se stomatolozi bave dugi niz godina, kako naučnim, tako i iskustvenim pristupom.

Na osnovu toga doneti su zaključci i stavovi koji bi trebalo da budu poznati budućim majkama, kako bi se sprečila pojava neprijatnih iznenađenja i straha.

U nastavku slede neke od smernica i mogućih stanja koje trudnice mogu doživeti, a tiču se oralnog zdravlja.

Trudnički gingivitis

Estrogen je hormon čiji se nivo povećava tokom trudnoće.

Povećana količina estrogena postaje faktor rizika za rast jedne vrste bakterije koja je prisutna u usnoj duplji, a koja dovodi do razvoja upale desni, odnosno takozvanog trudničkog gingitivitsa.

Važno je da napomenuti da se ova promena desni ne dešava kod svih žena, ali je visok procenat onih kod kojih se ova vrsta gingivitisa razvija.

Statistike govore da trudnički gingivitis pogađa do 75% trudnica.

Simptomi trudničkog gingivitisa uključuju:

  • Crvene desni: Umesto normalne bledoružičaste boje sa sitnozrnastom strukturom, desni postaju crvene, glatke i sjajne.
  • Krvarnje desni: Na manju provokaciju, kao što je održavanje higijene zuba osnovnim sredstvima, poput četkice za zube, upotrebe zubnog konca ili interdentalnih četkica.
  • Otečene desni: Uočava se da su desni uvećane, poput balončića, posebno linija koja je blizu granice sa zubima.

Gingivitis u trudnoći je prilično iritantna pojava koja može biti vrlo uporna.

Iz tog razloga je od velikog značaja da se oralna higijena održava perfektno budući da i najmanja količina zubnog plaka može pospešiti i produbiti ovu neprijatnu pojavu.

Veoma je važno napomenuti da krvarenje desni tokom održavanja higijene nije opasno i nije razlog za strah ili zabrinutost.

Od ključnog je značaja pridržavati se strogog održavanja higijene upotrebom obične ili električne četkice za zube, upotrebom interdentalnih četkica i konca za zube, kao i antiplak vodica za ispiranje usta.

U svakom trimestru trudnoće je vrlo važno posetiti stomatologa koji će dijagnostikovati sve eventualne probleme i pravovremeno reagovati i obučiti pacijentkinje o merama sprečavanja komplikacija izazvanih ovim stanjem.

Trudničke mučnine, povraćanje i oralno zdravlje

Mučnina i povraćanje su tegobe koje se često javljaju u toku trudnoće.

Kisela sredina u ustima je uzrok najvećeg broja stolatoloških problema, uključujući i pojavu belih mrlja na zubima, a zatim i zubnog kvara, odnosno karijesa.

Budući da povraćanje podrazumeva vraćanje kiselog sadržaja te stvaranje kisele sredine u ustima, povraćanje tokom trudnoće povećava rizik od razvoja problema sa oralnim zdravljem.

Srećom, povraćanje ima svoj ograničeni period trajanja i uz adekvatne savete i mere prevencije dalji problemi mogu vrlo lako da se izbegnu.

Pre svega, neophodno je odložiti pranje zuba posle povraćanja. Naime, nakon povraćanja ne treba odmah prati zube iako je verovatno da bi sam čin bio osvežavajući nakon neprijatnog iskustva.

Na zube koji su već pod dejstvom vrlo kiselih sokova iz želuca, četkanje vlaknima bilo koje vrste četkica, uključujući i mekane četkice, pospešuje eroziju zubne gleđi.

Umesto pranja zuba, najbolje je usta isprati običnom vodom i dopustiti da sve korisne materije pljuvačke ispolje svoju odbrambenu ulogu.

Ukoliko trudnicama ne predstavlja nešto što pogoršava mučninu, može biti korisno nakon povraćanja uzeti kocku sira koji će odlično uticati na kiselu sredinu usne duplje i dodatno zaštititi zube.

Iz gotovo istog razloga, ne preporučuje se pranje zuba odmah nakon jela, kako bi se izbeglo oštećenje zubne gleđi, te javila osetljivost zuba i drugi problemi koje ono sa sobom nosi.

Prevencija oralnih problema tokom trudnoće

Već decenijama unazad mogu se čuti stavovi majki kako je beba pojela kalcijum iz majčinih zuba, što je dovelo do rapidnog propadanja majčinih zuba tokom drugog stanja i slično.

Ipak, činjenica je da apsolutno ne postoji mehanizam kojim beba uzima kalcijum i druge minerale iz majčinih zuba i da sama trudnoća nije stanje koje može izazvati propadanje zuba.

Naravno, ovo ne znači da potrebe trudnica za kalcijumom, kao i drugim vitaminima i mineralima, tokom trudnoće rastu.

Trudnoća traje devet meseci, relativno kratak period u životu žene, pa i ukoliko je prisutno učestalo povraćanje, uz savete stomatologa propadanje zuba se u potpunosti može izbeći.

Dejstvo kiseline u ovom slučaju je ograničeno i iako je često, pljuvačka uz druge preventivne mere će pomoći će da se zubi majke sačuvaju.

Promene vezane za desni su takođe ograničenog roka i ne mogu izazvati karijes zuba. Gingivitis se u trudnoći kontroliše i najčešće nekoliko meseci nakon porođaja potpuno iščezava.

Komplikacije trudnočkog gingivitisa koje mogu dovesti do bolesti desni i gubitka zuba su izuzetno retke, te ne treba da budu razlog za brigu.

Problem koji najčešće izaziva komplikacije i dovodi do narušavanja zdravlja zuba, takozvanog propadanja zuba, je povećana učestalost unošenja bilo kakve hrane i neredovne stomatološke kontrole.

Iako se slatkiši smatraju jednim od najgorih hrana za zube, i druge namirnice, kao što su slane grickalice, sokovi, zaslađene limunade i druge, dovode do pada pH vrednosti u ustima, odnosno povećanja kiselosti.

Drugim rečima, usled čestog grickanja, pljuvačka nije u stanju da neutrališe kiseline koje nastaju u ustima, što dovodi do demineralizacije zuba i nastanka karijesa.

Redovne posete stomatologu tokom trudnoće

Često se veruje da žene tokom trudnoće ne treba da posećuju stomatologa, te da pregledi i procedure mogu biti rizični u ovom periodu.

No, u pitanju je greška i zabluda koja moźe imati dugoročne posledice po oralno zdravlje žene, ali i opšte zdravlje, budući da je poznata veza između opšteg i oralnog zdravlja.

Trudnica u svakom trimestru treba da obavi kontrolu usta i zuba kod stomatologa, a u odnosu na to da li problem postoji, koliko je ozbiljan ili hitan za sanaciju, pravi se plan lečenja i određuje najoptimalnije vreme.

Uopšteno govoreći, najbezbednijim periodom za stomatološke zahvate uključujući i potrebu za vađenjem zuba je drugi trimestar.

Takođe, ne treba da postoji briga ni kada je upotreba anestezije. Anestetici koji se koriste su potpuno bezbedni i omogućavaju da potencijalno veoma bolne intervencije budu bezbolno izvedene.

Stomatolozi su obučeni za to koji anestetik trudnica sme, a koji ne sme da dobije i kada je bezbedno primeniti koji od lekova.

Zaključak

Trudnoća je period života žene kada ona doživljava velike promene koje se odražavaju na ceo organizam, pa tako i na oralno zdravlje.

Upala desni koja se javlja tokom drugog stanja, odnosno trudnički gingitivits, veoma je česta pojava i pogađa do 75% trudnica, no može se držati pod kontrolom i sprečiti sve komplikacije.

Uz adekvatno održavanje higijene usta i zuba, uobročavanje i izbegavanje kisele i kariogene hrane, odnosno hrane koje se lepe i dugo zadržavaju na površini zuba, kao i povećan unos tečnosti, najveći broj potencijalnih stomatoloških problema se može sprečititi.

Pored toga, preteranog razloga za strah od povraćanja ne treba da bude, budući da je ono vremenski ograničeno.

Kao izuzetno važna mera prevencije su posete stomatologu tokom svakog trimesta trudnoće, koje su neophodne kako bi se sve eventualne promene uočile na vreme i po potrebi pristupilo lečenju.

Na kraju, stomatolozi su obučni za rad sa trudnicama, i ne postoji razlog za strah od redovnih pregleda i eventualno potrebnih intervencija tokom perioda trudnoće.