Povišen nivo kalijuma u krvi nosi medicinski naziv hiperkalimija, i može se javiti usled nekih zdravstvenih stanja poput bolesti bubrega ili srca, ali i usled upotrebe određenih lekova i zloupotrebe alkohola.
Kalijum je veoma važan mineral i elektrolit koji igra značajnu ulogu u pravilnom funkcionisanju tela, pre svega nervnog sistema, mišića i srca.
Adekvatan nivo kalijuma u organizmu je esencijalan za dobro zdravlje, no višak kalijuma može biti čak i opasniji od njegovog nedostatka.
Kod inače zdravih ljudi, bubrezi održavaju normalnu količinu kalijuma izlučujući višak kroz urin.
Analizom krvi može se utvrditi nivo kalijuma, a referentne vrednosti mogu varirati u zavisnosti od laboratorije i korišćenih testova, no obično izgledaju kao što sledi:
- Normalnan nivo: od 3.5 do 5.0 mmol/l
- Povišen nivo: od 5.1 do 6.0 mmol/l
- Opasno visok nivo: preko 6.0 mmol/l
U ovom članku govorimo o povišenom kalijumu u krvi, simptomima i uzrocima, a posebnan fokus biće na načinima kako smanjiti višak kalijuma u krvi.
Simptomi povišenog kalijuma
Simptomi povišenog kalijuma zavise od toga koliki višak je prisutan.
Blago povišene vrednosti možda neće izazvati nikakve simptome, dok značajniji višak kalijuma može dovesti do simptoma kao što su:
- Umor i malaksalost
- Utrnulosti i peckanje
- Mučnina i povraćanje
- Problemi sa disanjem
- Bol u grudima, anginu pektoris
- Nepravilno kucanje srca
U ekstremnim slučajevima može doći do paralize.
Uzroci
Hiperkalimija može imati različite uzroke, uključujući određena zdravstvena stanja, upotrebu lekova i alkoholizam.
U nastavku slede najčešći uzroci povišenog nivoa kalijuma u krvi.
Bolesti bubrega
Povećan nivo kalijuma u telu često je znak nepravilnog funkcionisanja bubrega, koji nisu u stanju da uklone višak kalijuma koji se zatim akumulira u krvi.
Hiperkalimija pogađa 40 do 50% ljudi sa hroničnom bolešću bubrega.
Čest uzrok težih oblika bolesti bubrega je upravo ovo stanje.
Pored visoke vrednosti kalijuma, kod bolesti bubrega mogu se javiti i proteini u urinu, kao i povišene vrednosti drugih minerala, poput magnezijuma.
Iz ovog razloga osobe sa bolestima bubrega ne smeju piti magnezijum, kalijum i druge suplemente bez prethodne konsultacije sa doktorom.
Lekovi
Upotreba nekih vrsta lekova povezuje se sa povišenom koncentracijom kalijuma i njegovim nakupljanjem u krvi.
Neki od lekova koji mogu dovesti do hiperkalimije uključuju:
- Lekove za hemoterapiju
- Inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima
- Blokatore angiotenzinskih receptora
- Različite suplemente i dodatke ishrani
Upotreba suplemenata vitamina i minerala, ali i biljnih dodataka ishrani, može povećati kalijum do nivoa koji se smatra povišenim, u nekim slučajevima i opasnim.
Zbog toga je važno suplemente koristiti samo po preporuci lekara i po utvrđenom nedostatku nutrijenta.
Samoinicijativna upotreba dodataka ishrani bez prethodne konsultacije često može izazvati više štete nego koristi.
Alkoholizam
Zloupotreba alkohola može dovesti do brojnih zdravstvenih problema i povećava rizik od brojnih akutnih i hroničnih zdravstvenih stanja.
Prekomeran unos alkohola može izazvati razgradnju mišićnih tkiva, što dovodi do oslobodađanja velike količine kalijuma iz mišićnih ćelija u krvotok.
Pored toga, alkohol je toksin koji bubrezi i jetra moraju da filtriraju i izlučuju iz organizma, te prevelik unos alkohola značajno povećava šansu za razvoj bolesti bubrega i jetre, kao što su masna jetra ili ciroza jetre.
Značajne opekotine
Velike opekotine i druge vrste trauma, mogu povećati nivo kalijuma.
Do ovoga dolazi kao posledica oštećivanja ćelija te ispuštanja kalijuma u krvotok.
Osim opekotina, do ovog efekta mogu dovesti i povrede pri nagnječenju, gde dolazi do povređivanja velikog broja mišićnih ćelija.
Kongestivna srčana insuficijencija
Kongestivna srčana insuficijencija, ili kongestivna srčana slabost, je stanje kod kog jedna od dve komore srca nisu u stanju da istisnu celu količinu ulivene krvi.
Kod ovog hroničnog stanja koje utiče na snagu pumpanja srca, pojava hiperkalimije je vrlo česta i sreće se kod oko 40% ljudi..
Nivo kalijuma može dodatno porasti usled upotrebe lekova koji se koriste za lečenje srčane slabosti, poput blokatora receptora angiotenzina II, beta-blokatora i drugih.
Ovi lekovi mogu da negativno utiču na efikasnost bubrega u izlučivanju kalijuma kroz urin.
Druga zdravstvena stanja
Visok nivo kalijuma takođe može biti povezan sa određenim zdravstvenim problemima, kao što su:
- Dehidracija
- Dijabetes tipa 1
- Adisonova bolest
- Unutrašnje krvarenje
- HIV
Kako smanjiti višak kalijuma u krvi?
U zavisnosti od toga koji je osnovni uzrok i koliko je povišena koncentracija kalijuma u krvi zavisi i način njegovog snižavanja.
Prvi korak najčešće je promena režima ishrane, odnosno pridržavanje ishrane koja sadrži malo kalijuma, što dovodi do njegovog smanjenja.
Kod težih slučajeva hiperkalimije za snižavanje se mogu koristiti i različite vrste lekova.
Za osobe kod kojih dolazi do akumulacije kalijuma usled otkazivanja bubrega, može biti neophodna hemodijaliza.
Promene u ishrani
Pridržavanje režima ishrane sa niskim sadržajem kalijuma je prvi korak kod povaćanih nivoa kalijuma.
Osobama sa bolestima bubrega obično se preporučuje pridržavanje ovakvog režima ishrane siromašnog kalijumom, čak iako nije prisutna hipermalimija, budući da su pod povećanim rizikom od ovog stanja.
U nastavku slede namirnice koje bi trebalo izbegavati kako bi se ograničio unos kalijuma, kao i one koje sadrže male količine kalijuma i koje bi trebalo favorizovati.
Nizak sadržaj kalijuma | Visok sadržaj kalijuma | |
---|---|---|
Voće | Jabuke, borovnice, jagode, maline, grožđe, grejpfrut, kruške, ananas | Avokado, pomorandže, banane, kajsije, kivi, dinje, suve smokve, mango, lubenice |
Povrće | Špargla, grašak, kupus, šargarepa, kukuruz, krastavac, patlidžan, zelena salata, luk, rotkvice | Krompir, mladi krompir i batat, brokoli, prokelj, peršun, crni pasulj, paradajz, tikvice, bundeve, pečurke, spanać, cvekla |
Ostala hrana | Beli pirinač, testenine i hleb od belog brašna | Granola, čokolada, mleko i mlečni proizvodi, zamene za so, sok od pomorandže, mahunarke poput pasulja i sočiva |
Dobri izvori proteina na režimu ishrane za visok kalijuma su jaja, tunjevina i neke vrste tvrdih sireva.
Biljni dodaci ishrani i suplementi
Različiti biljni preparati i dodaci ishrani mogu sadržati supstance koje dovode do povećanja kalijuma u telu.
Neki od ovih dodataka koje bi trebalo izbegavati u slučaju viška kalijuma u telu uključuju lucerku, maslačak, glog, đurđevak, sibirski žen-šen i druge.
Osobe koje pate od hiperkalimije bi pre upotrebe bilo kakvih dodataka trebalo da se konsultuju sa lekarom.
Priprema hrane
Način pripreme hrane takođe igra ulogu u održanju niskog nivoa kalijuma u krvi.
Konkretno, kuvanje namirnica bogatih kalijumom i njihovo ispiranje pre i posle kuvanja može da smanji količinu ovog minerala, te biti od koristi za regulaciju viška kalijuma.
Lekovi
U težim slučajevima hiperkalimije, promenjen režim ishrane obično nije dovoljan kako bi se regulisala koncentracija kalijuma u krvi, već je neophodna upotreba lekova.
Dve osnovne vrste lekova koje se koriste su:
- Diuretici
- Vezivači kalijuma
Diuretici
Diuretici su lekovi koji povećavaju proizvodnju urina, na ovaj način olakšavajući bubrezima povećanje tečnosti koju izlučuju kroz urin.
Ovo može pomoći u eliminisanju viška vode iz tela, ali i natrijuma i elektrolita kao što su kalijum ili magnezijum.
Diuretici takođe mogu pomoći u smanjenju otoka nastalog nakupljanjem vode i smanjenju krvnog pritiska, te postizanju ili održanju normalnog krvnog pritiska.
Ovi lekovi su često deo lečenja kako akutne, tako i hronične hiperkalimije. Ipak, diuretici mogu izazvati i neželjene efekte kao što su dehidratacija, slabost, vrtoglavica, neravnoteža elektrolita i drugi.
Pre upotrebe diuretika neophodna je konsultacija sa lekarom.
Vezivači kalijuma
Vezivači kalijuma su lekovi koji se vezuju za prekomerni kalijum u organizmu, koji se zatim izbacuje iz tela kroz stolicu.
Ipak, najnovija istraživanja i podaci ne favorizuju upotrebu ovih vrsta lekova, dovodeći u pitanje njihovu efikasnost i sigurnost.
Neki od lekova iz ove grupe mogu izazvati neželjene efekte, pa je važno dobro proceniti korisiti i potencijalne rizike ovih lekova.
Hemodijaliza
Osobe koje pate od hiperkalimije usled otkazivanja ili smanjene funkcije bubrega, hemodijaliza može biti jedina opcija lečenja.
Hemodijaliza podrazumeva uklanjanje otpadnih produkata iz krvi uz pomoć mašine koja obavlja funkciju bubrega, koji usled bolesti ne mogu efikasno da filtriraju krv.
Na ovaj način se snižava nivo kalijuma, uree i drugih nusprodukata.
Prevencija
Neki od koraka koji mogu smanjiti rizik od hipermalimije ali i pomoći da se izbaci višak kalijuma uključuju:
- Pridržavanje režima ishrane sa niskim sadržajem kalijuma
- Izbegavanje kalijumove soli i drugih zamena za kuhinjsku so koje sadrže kalijum
- Izbegavanje biljnih suplemenata koji mogu sadržati kalijum ili sastojke koji dovode do akumulacije ovog minerala
- Lečenje osnovnog uzroka hiperkalimije, poput bolesti bubrega, srca i drugih, uz redovne kontrole i strogo pridržavanje prepisanog načina lečenja
Kod zdravih osoba, rizik od visokih vrednosti kalijuma u organizmu osim u slučaju prekomerne suplementacije je nizak, budući da zdravi bubrezi koji funkcionišu normalno regulišu nivo ovog minerala, izlučujući višak kroz urin.
Pridržavanje raznovrsne ishrane dobar je način prevencije velikog broja bolesti, uključujući i one koje mogu dovesti do visokog nivoa kalijuma u krvi.
Zaključak
Hiperkalemija je medicinski termin za visok nivo kalijuma u krvi.
Iako često ne izaziva simptome, povišen nivo kalijuma može biti znak bolesti bubrega, dehidracije, komplikacija dijabetesa i brojnih drugih zdravstvenih stanja.
Povišenim vrednostima smatraju se koncentracije od preko 5 mmol/l kalijuma u krvi, dok se vrednosti veće od 6 mmol/l smatraju se veoma opasnim i zahtevaju neodložan medicinski tretman.
Postoje različiti načini kako smanjiti višak kalijuma u krvi, a prvi korak je najčešće praćenje režima ishrane sa niskim sadržajem kalijuma.
Teži slučajevi mogu zahtevati i upotrebu lekova, najčešće diuretika i vezivača kalijuma koji pomažu u njegovom izlučivanju kroz urin, odnosno stolicu.