Pranje i čačkanje zuba odmah posle jela: Da ili ne?

Redovno, temeljno pranje zuba je prvi i osnovni način da se očuva zdravlje zuba i desni. Ipak, pranje zuba odmah nakon jela najčešće nije dobra ideja i može doneti više štete nego koristi.

Nakon obroka ili konzumacije kiselih napitaka poput limunade, kafe ili gaziranih sokova, zubna gleđ može smekšati te postati podložnija oštećenjima.

Čak i korišćenje mekane zubne četkice može izazvati stvaranje veoma malih povreda gleđi, koje kasnije mogu dovesti do različitih stomatoloških problema.

Iz ovog razloga, najbolje je sačekati sa pranjem zuba posle i upotrebom čačkalice nakon obroka najmanje 30 minuta.

U nastavku ovog članka objasnićemo šta je bolja opcija od pranja zuba odmah posle jela, zašto je važno sačekati i koliko dugo je potrebno sačekati.

Pranje zuba posle jela

Veliki broj ljudi ima naviku da odmah posle jela čačalicom za zube ukloni ostatke hrane između zuba, ili čak odmah pristupi pranju zuba.

Obe prakse mogu dovesti do neželjenih efekata i izazvati oštećenje zuba.

Iako nema sumnje da je uklanjanje ostataka hrane od izuzetnog značaja za ovučanje i unapređenje oralnog zdravlja, i da je čačkalica za zube efikasna u uklanjanju ostataka hrane između zuba, njihova upotreba predstavlja rizik po zubnu gleđ, posebno kada se koriste odmah nakon obroka.

Značajno sigurnija i bolja opcija je korišćenje zubnog konca ili interdentalnih četkica, opcija koje sa sobom nose manji rizik od oštećenja spoljašnjeg dela zuba.

Ispiranje usta mlakom vodom odmah nakon jela najbolji je način da se nežno uklone ostaci hrane koji su se zadržali nakon obroka, ali i speru kiseline.

Rizici upotrebe čačkalice uključuju:

  • Povređivanje desni
  • Oštećenje zubne gleđi
  • Pomeranje zuba
  • Oštećenja faseta, krunica i drugih stomatoloških radova
  • Oštećenja korena zuba, posebno ukoliko je prisutno povlačenje desni

Na sličan način, pranje zuba odmah nakon jela može oštetiti zubnu gleđ, čak iako se zubi peru mekanom četkicom za zube koja se preporučuje za najveći broj ljudi.

Kiseline i drugi sastojci iz hrane mogu privremeno omekšati zubnu gleđ, inače najtvrđe tkivo u organizmu čoveka, tvrđe čak i od kostiju.

Ovo povećava šansu da se četkicom ili abrazivnom pastom za zube naprave veoma sitna oštećenja i izazove eroziju zuba.

Dentalna erozija može izazvati tegobe kao što su osetljivost zuba, a značajnija oštećenja mogu dovesti do vidljivih udubljenja i pukotina na površini zuba, kao i promene boje zuba.

Pored toga, mogu se javiti mrlje na zubima, ali i povećati rizik od razvoja karijesa na oštećenim zubima.

Hrana koja najviše utiče na omekšavanje gleđi uključuje veoma kisele namirnice, kao što su:

  • Citrusi: Limun, grejpfrut, mandarine, pomorandže
  • Voće: Jabuke, grožđe, breskve, šipak, borovnice, ananas
  • Sokovi: Pre svega gazirana pića, ali i voćni sokovi
  • Paradajz: Uključujući i proizvode od paradajza
  • Sirće: Sve vrste su veoma kisele, poput jabukovog, vinskog, alkoholnog, pirinčanog i drugih
  • Turšija: Kiseli kupus, kiseli krastavci i slično

Kada oprati zube posle jela?

Posle obroka najbolje je sačekati 30 do 60 minuta pre pranja zuba.

U ovom periodu, pljuvačka će početi da razlaže kiseline i neutrališe bakterije koje mogu da izazovu karijes ili upalu desni, gingivitis.

Značaj pljuvačke se često zanameruje, iako ona igra izuzetno važnu ulogu u oralnom zdravlju.

Kao što je pomenuto, ona spira i neutrališe kiseline i pomaže u uklanjanju ostataka hrane za površine zuba.

Upravo iz ovog razloga se kod osoba koje pate od sindroma suvih usta češće javljaju različiti stomatološki problemi, uključujući karijes, upalne procese mekih tkiva kao i neprijatan zadah.

Nakon jela najbolje je isprati usta mlakom vodom i popiti čašu vode. Na ovaj način će se nežno ukloniti ostaci hrane, smanjiti kiselost u ustima, ali i pospešiti lučenje pljuvačke.

Zašto je važno ne praskakati pranje zuba?

Iako nije dobro zube oprati odmah nakon obroka, preskakanje jutarnjeg i večernjeg pranja zuba još je opasnije i štetnije.

Adekvatno održavanje oralne higijene podrazumeva pranje zuba dva puta dnevno u trajanju od najmanje dva minuta, ujutro i uveče, kao i korišćenje zubnog konca najmanje jednom dnevno.

Zubni konac je najbolje koristiti pre večernjeg pranja zuba. Uz pomoć njega se ostaci hrane uklanjaju iz interdentalnih prostora, te pomeraju na površinu zuba gde je moguće ukloniti ih četkanjem.

Ukoliko se preskače redovno pranje zuba, zubni plak koji čine bakterije, pljuvačka i ostaci hrane, brzo može da očvrsne u zubni kamenac koji je potom nemoguće ukloniti u kućnim uslovima.

Skidanje kamenca sa zuba mora obaviti stomatolog koristeći posebne instrumente, a pored toga, akumulacija plaka u velikoj meri povećava rizik od karijesa, infekcija i eventualnog gubitka zuba.

Osim redovnog pranja zuba i upotrebe konca za zube, higijena usta se može unaprediti i korišćenjem irigatora za zube, ispiranjem usta tečnostima za ovu namenu ili mućkanjem ulja u ustima.

Na kraju, čišćenje jezika uz pomoć četkice, ivice kašike ili namenskog čistača jezika može pomoći u uklanjanju bakterija i eliminisanju lošeg zadaha.

Pranje zuba pre ili posle doručka?

Definitivni konsenzus među stomatolozima i medicinskim stručnjacima o tome da li je bolje prati zube pre ili posle doručka ne postoji.

Obe opcije sa sobom nose određene prednosti i mane, no ono što je najvažnije je da se jutarnje pranje zuba nikako ne preskoči.

Svako može u skladu sa svojom jutarnjom rutinom odabrati idealno vreme za pranje zuba, tokom kog će se se ukloniti bakterije koje su se razmnožile u toku noći.

Tema pranja zuba pre ili posle doručka detaljno je obrađena u posebnom članku.

Drugi načini prevencije oralnih problema

Osim dobrog održavanja higijene zuba i desni, određene životne navike mogu da dodatno smanje rizik od problema sa zubima desnima.

Neki od načina da se unapredi i očuva oralno zdravlje uključuju:

Pored toga, za pranje zuba uvek bi trebalo korisiti pastu za zube sa fluorom, izuzetno važnim elementom koji će sprečiti razvoj karijesa i remineralizovati zube.

Kako bi se smanjio rizik od oštećivanja gleđi, trebalo bi koristiti mekanu četkicu za zube i redovno je menjati.

U nekim slučajevima, upotreba električne četkice za zube može biti korisna i efikasnija u uklanjanju plaka.

Zaključak

Redovno pranje zuba je osnovni vid prevencije brojnih stomatoloških problema, ali pranje zuba odmah nakon jela sa sobom nosi rizike i može doneti više štete nego koristi.

Usled dejstva kiselina unetih tokom obroka, zubna gleđ je mekša i podložnija oštećenjima koja mogu nastati četkanjem i upotrebom čačkalice.

Iz ovog razloga, sa pranjem zuba posle jela trebalo bi sačekati najmanje 30 minuta, tokom kojih će pljuvačka neutralisati kiseline i deo štetnih bakterija.

Posle obroka najbolje je isprati usta i popiti čašu vode, što će smanjiti količinu kiselina i nežno ukloniti ostatke hrane koji se mogu akumulirati na i između zuba.