Ultrazvuk abdomena: Priprema, cena, procedura, svrha

Ultrazvuk abdomena je neinvazivna dijagnostička procedura koja se koristi za procenu organa i struktura unutar abdomena, što uključuje jetru, žučnu kesu, pankreas, žučne kanale, slezinu i abdominalnu aortu.

Ultrazvučni pregled abdomena je veoma čest pregled, koji je potpuno bezbedan i ne uključuje zračenje, za razliku od nekih drugih metoda poput rendgenskog snimanja ili CT skeniranja.

Ultrazvuk abdomena se ponekad naziva i eho abdomena, ultrazvuk stomaka, ili skraćeno UZ adbdomena ili stomaka, a reč je o istoj proceduri.

U ovom članku objasnićemo sve važne teme povezane sa ovim pregledom, kao što su kako izgleda priprema za ultrazvuk abdomena, kada se obavlja i kako izgleda procedura, koliko traje, da li je bezbedna i koji su rizici, kao i koja je uobičajena cena.

Priprema za ultrazvuk abdomena

Priprema za ultrazvuk abdomena je jednostavna, a precizna uputstva pacijent dobija od doktora. Priprema za ultrazvuk stomaka može manjoj meri varirati u zavisnosti od prisutnih stanja i osnovne svrhe pregleda.

Najčešće je neophodno uzdržavanje od hrane 8 do 12 sati pre UZ pregleda stomaka. Nesvarena hrana i urin u bešici mogu blokirati zvučne talase, što može otežati ili onemogućiti dobijanje jasne slike i obavljanje pregleda.

Prilikom zakazivanja ultrazvučnog pregleda važno je informisati se da li je dozvoljeno konzumiranje vode i uzimanje lekove pre ultrazvuka.

Uputstva mogu biti u određenoj meri drugačija od prethodno navedenih kod specifičih zdravstvenih stanja pa je konsultacija sa doktorom neophodna.

Šta jesti pred ultrazvuk abdomena?

Ukoliko je ultrazvučni pregled abdomena zakazan za prepodnevne časove, večera uoči pregleda trebalo bi da bude lakša i bez masti.

Posle večere treba prestati sa unosom hrane i pića do završetka pregleda.

Izuzetak je uzimanje redovne terapije, koju je najčešće dozvoljeno uzeti uz malu količinu vode.

Kada je reč o popodnevnim časovima, dozvoljen je bistri tečni doručak bez mleka, sa kojim bi trebalo završiti do 9 časova.

Tečan doručak može da sadrži kafu bez mleka, čajeve, voćne sokove i ceđene sokove bez pulpe, sportske napitke, bistru supu od povrća ili pilećeg belog mesa bez masti, med, sirupe poput agava sirupa i slično.

Iako je u pitanju tečna hrana, krem čorbe i potaže, sokove sa pulpom, alkohol, mleko i smutije ne treba konzumirati pre ultrazvučnog pregleda.

Kada se obavlja ultrazvuk abdomena?

Ultrazvuk abdomena je uobičajena dijagnostička procedura koja se koristi za proveru stanja glavnih organa u trbušnoj duplji, odnosno stomaku.

Ovi organi uključuju žučnu kesu i žučne kanale, bubrege, jetru, pankreas i slezinu.

Pored toga, ultrazvukom stomaka se pregleda i abdominalna aorta.

Ultrazvučni pregled abdomena može biti potreban u koliko se sumnja neko od sledećih stanja:

Veličina abdominalne aorte može se meriti ultrazvukom kako bi se otkrila aneurizma aorte.

Pored toga, ultrazvuk abdomena se koristiti kao pomoćno sredstvo prilikom biopsije trbušnog tkiva ili drenaže tečnosti iz ciste ili apscesa.

Ultrazvuk abdomena se takođe može koristiti za procenu protoka krvi u različitim strukturama u abdomenu. Obavljanje ove vrste pregleda vrši se kolor doplerom, posebnom vrstom ultrazvučnog aparata.

Rizici

Ultrazvuk abdomena je potpuno bezbedna procedura, budući da za razliku od rendgenskog snimaka ili CT skeniranja, ultrazvuk ne koristi zračenje.

Drugim rečima, ova procedura nema poznatih rizika. Ultrazvuk abdomena je bezbedna, bezbolna procedura.

Ukoliko je prisutan bol ili osetljivost u predelu abdomena, pritiskom sonde može se javiti privremena nelagoda koja prolazi gotovo trenutno.

Ultrazvuk abdomena u trudnoći

Zahvaljujući činjenici da tokom UZ pregleda abdomena nema zračenja, ova procedura se najčešće koristi kod provere razvoja beba kod trudnica.

Ultrazvučno snimanje fetusa daje slike fetusa u realnom vremenu i nema dokaza da šteti fetusu.

Ipak, naučnici i doktori još uvek ne mogu da apsolutnom sigurnoću potvrditi da ne postoje rizici za duži rok.

Ultrazvuk može dovesti do blagog zagrevanja tkiva i ponekad napraviti izuzetno male mehuriće u nekim tkivima.

Dugoročni efekti ovoga nisu poznati.

Kako izgleda ultrazvučni pregled abdomena?

Ultrazvučni pregled abdomena traje do 30 minuta i potpuno je bezbolan.

Tokom pregleda pacijent je bez majice, otkrivenog stomaka, na koji doktor nanosi poseban gel kako bi se olakšalo kretanje uređaja koji šalje ultrazvučne talase, transduktora.

Ovaj gel osim što ima ulogu da olakša kretanje tranduktora po površini stomaka, sprečava stvaranje vazdušnih džepova između kože i transduktora, što bi moglo ometati pregled.

Ultrazvučni talasi koji se emituju tokom pregleda imaju vrlo visoku frekvenciju i ljudsko uho ih ne može registrovati.

Međutim, kada ovi talasi naiđu na gušće prepreke poput kostiju ili organa, javlja se eho koji omogućuje stvaranji slike na ekranu.

Doktor tokom pregleda u realnom vremenu vidi sliku na ekranu ultrazvučnog aparata i pomerajući transduktor pregleda sve organe abdomena.

Uobičajeno je i merenje organa, kako bi se utvrdile promene u njihovoj veličini, odnosno eventualno uvećanje organa koja mogu da ukazuju na neke bolesti i stanja ili reakcije na terapiju.

Pored toga, doktor tokom pregleda može napraviti slike kako bi naknadno detaljno analizirao njihov izgled i kako bi se olakšalo buduće praćenje stanja.

Ukoliko je prisutan bol ili osetljivost stomaka, pritiskom transduktora on se može pogoršati o čemu je neophodno obavestiti doktora.

Bol prestaje gotovo trenutno po smanjenju pritiska na osetljiv deo stomaka.

Faktori koji mogu ometati pregled uključuju:

  • Tešku gojaznost
  • Nesvarenu hranu ili tečnost u stomaku
  • Barijum, koji može biti zadržan u organima usled drugih pregleda digestivnog trakta koji zahtevaju njegovu upotrebu
  • Višak gasova

Po završetku pregleda ostaci gela na stomaku mogu se skinuti papirnim ubrusom ili čistom krpom. Gel nije lepljiv niti masan i ne ostavlja fleke na odeći.

Kako funkcioniše ultrazvučno snimanje?

Ultrazvučno snimanje funkcioniše na principu ultrazvučnih talasa koje ljudska bića ne mogu da čuju, no koja se odbijaju kada udare u objekat, stvarajući takozvani eho talas.

Merenjem ovih eho talasa moguće je odrediti udaljenost objekta, kao i njegovu veličinu, oblik i konzistenciju. Ovo uključuje da li je predmet čvrst ili napunjen tečnošću.

U medicini se ultrazvuk koristi za otkrivanje promena u izgledu organa, tkiva i krvnih sudova, kao i otkrivanju patoloških promena poput cista i tumora.

Tokom ultrazvučnog pregleda, transduktor šalje zvučne talase i snima povratne, eho talase.

Kada se pritisne na kožu, on šalje impulse nečujnih, visokofrekventnih zvučnih talasa. Kako se talasi odbijaju od unutrašnje organe, tečnosti i tkiva, prijemnik u transduktoru velike osetljivosti beleži promene u visini i pravcu zvuka.

Istovremeno, računar meri ove signale i prikazuje ih kao slike na monitoru uređaja u realnom vremenu. Ove slike moguće je sačuvati, ili napraviti kraće video zapise.

Dopler ultrazvuk je posebna ultrazvučna tehnika, koja meri pravac i brzinu kojom se krv kreće kroz krvne sudove.

Ovo je moguće zahvaljujući takozvanom Doplerovom efektu, odnosno promeni visine eho talasa usled kretanja krvnih zrnaca.

Rezultati

Rezultati ultrazvuka abdomena su obično odmah dostupni, i doktor ih odmah opisuje i objašnjava pacijentu.

U zavisnosti od rezultata, zdravstvenog stanja i drugih nalaza, dodatni pregledi mogu biti potrebni.

Cena ultrazvuka abdomena

Cena ultrazvuka abdomena kreće se u rasponu od 3,000 do 10,000 dinara, a na cenu utiče nekoliko faktora.

Pre svega, cena se razlikuje u zavisnosti od toga gde se pregled obavlja, odnosno cenovne politike ordinacije ili klinike.

Na cenu ultrazvučnog pregleda abdomena može da utiče i to koji doktor obavlja pregled, pa nije redak slučaj da ista klinika ima različite cene ultrazvuka stomaka.

Pregledi profesora su po pravilu nešto skuplji.

Na kraju, treba napomenuti da su ultrazvučni pregledi veoma često deo akcijskih ponuda ili deo sistematskog pregleda kao i drugih paketa pregleda, pa se na ovaj način može napraviti ušteda u odnosu na redovnu cenu.

Zaključak

Ultrazvuk abdomena je česta dijagnostička procedura kojom se pregledaju jetra, žučna kesa i žučni kanali, pankreas, slezina i abdominalna aorta.

Za razliku od rendgenskog snimanja ili CT skeniranja, ultrazvučni pregledi ne uključuju radijaciju i zračenje, pa su zato veoma često prvi izbor doktora.

Ultrazvuk stomaka praktično nema nikakve rizike i smatra se potpuno bezbednom procedurom, čak i za trudnice.

Neka od stanja koja se mogu dijagnostifikovati UZ pregledom stomaka uključuju krvne ugruške, uvećanje organa, infekcije i upalne procese, kamen u žuči, hijatus herniju, upalu slepog creva, prisustvo tečnosti u trbušnoj duplji, tumore i druga.

Priprema za ultrazvučni pregled stomaka podrazumeva uzdržavanje od konzumiranja hrane i tečnosti 8 do 12 sati pre pregleda, a rezultati su obično dostupni odmah po završetku pregleda.