Mydocalm (tolperison): Za šta služi i kako se koristi?

Sveže informacije

Mydocalm je lek koji sadrži aktivnu supstancu tolperison, a koji se koristi za ublažavanje mišićnih spazama i povećanog mišićnog tonusa, hipertoničnost, naročito kod neuroloških i mišićno-skeletnih bolesti.

Budući da bolovi i ukočenost mišića mogu značajno uticati na kvalitet života, Mydocalm zauzima važno mesto kada je reč o poboljšanju pokretljivosti i ublažavanju tegoba.

Lek Mydocalm se izdaje isključivo uz lekarski recept, a prepisuje se kod osoba sa različitim stanjima, od oštećenja kičme, preko reumatskih i neuroloških bolesti, do osoba koje se oporavljaju od određenih operacija.

U ovom članku objasnićemo za šta služi Mydocalm, kako se koristi i kako deluje, kao i koji su mogući neželjeni efekti i nuspojave.

Šta je Mydocalm?

Mydocalm je proizvođački naziv za lek koji se proizvodi u obliku film tableta, a koji sadrži 150 mg aktivne supstance tolperison.

Tolperison spada u grupu lekova koji se nazivaju mišićni relaksansi, jer smanjuju prenapregnutost mišića i bolne kontrakcije.

Tolperison je prvi put sintetisan sredinom prošlog veka, kada je postojala sve veća potreba za specifičnim medikamentom koji bi pomagao u tretmanu spazama i hipertoničnosti usled neuroloških poremećaja i oštećenja kičmene moždine.

Vremenom su uočene važne koristi koje tolperison ima u odnosu na druge slične lekove, a pre svega slabiji sedativni efekat i generalno bolju podnošljivost.

Zahvaljujući ovome, tolperison se izdvojio od lekova na bazi benzodiazepina i meprobanata koji su se koristili za sličnu simptomatsku terapiju, ali su često izazivali pospanost i zavisnost.

Danas je Mydocalm dostupan u mnogim zemljama i koristi se u raznim oblicima lečenja, od bolesti centralnog nervnog sistema, kao što su multipla skleroza i cerebrovaskularni poremećaji, do ortopedskih i reumatskih stanja.

Mydocalm važi za efikasan relaksant koji ublažava spazam uz minimalan uticaj na svesnost i kognitivne funkcije, što za mnoge pacijente predstavlja važnu prednost.

Kako deluje Mydocalm?

Mydocalm i drugi lekovi koji sadrže tolperison deluju pre svega na centralni nervni sistem, utičući na prenos nervnih impulsa koji izazivaju spazam mišića.

Tolperizon deluje na kičmenu moždinu smanjujući razdražljivost motornih neurona, čime se smanjuje preterana aktivnost mišića i njihova napetost.

Pored toga, ovaj lek reguliše signale u refleksnim lukovima.

Naime, u kičmenoj moždini postoje refleksni lukovi koji reaguju na različite senzorne nadražaje i šalju signale mišićima.

Mydocalm utiče na prenos ovih signala, održavajući optimalan balans između nadražaja i kočenja refleksa, smanjujući hipertoničnost, a ne eliminišući mišićnu funkciju u potpunosti.

Takođe, postoje dokazi da Mydocalm može delovati i na periferne nerve smanjujući oslobađanje određenih neurotransmitera, čime se ublažava bolno grčenje i umanjuje neprijatnost u mišićima.

Za razliku od pojedinih drugih mišićnih relaksansa, koji deluju tako što izazivaju pospanost i globalno smanjenje nervne aktivnosti, Mydocalm obično nema izraženo sedativno delovanje u propisanim terapijskim dozama.

Ovo olakšava pacijentima da nastave svakodnevne aktivnosti, poput vožnje automobila ili rada na mašinama, iako se uvek savetuje oprez.

Za šta služi Mydocalm?

Postoje različite indikacije za upotrebu Mydocalm tableta, a to su pre svega stanja kod kojih je prisutna povećana mišićna napetost, hipertonus, ili bolni spazam.

U nastavku slede neke od mogućih situacija u kojima se koristi Mydocalm.

Neurološka stanja sa spastičnošću mišića

Kod pacijenata sa poremećajima centralnog nervnog sistema, spastičnost mišića često predstavlja ozbiljan problem koji otežava kretanje i svakodnevne aktivnosti.

Neka od stanja mogu da uključuju:

  • Multipla sklerozu
  • Moždani udar
  • Traumatska oštećenja kičmene moždine
  • Encefalopatije
  • Mielopatije

U ovim slučajevima, Mydocalm pomaže u smanjenju mišićnog grčenja i poboljšanju pokretljivosti udova, što olakšava rehabilitaciju, smanjuje rizik od kontraktura i doprinosi boljoj funkcionalnosti pacijenta u svakodnevnom životu.

Ortopedska stanja i fizijatrija

Mydocalm se često prepisuje kod degenerativnih i strukturalnih oboljenja kičmenog stuba, kao što su spondiloze, diskus hernije i deformiteti kičme.

Kod ovih stanja grčenje paravertebralnih mišića dovodi do bola, ukočenosti i ograničene pokretljivosti.

U kombinaciji sa fizikalnom terapijom, masažom, vežbama istezanja i analgeticima, Mydocalm može doprineti bržem oporavku, smanjenju bolova i postepenom vraćanju normalne pokretljivosti, što poboljšava kvalitet života pacijenata.

Reumatske bolesti i bolna stanja zglobova

Kod oboljenja kao što su reumatoidni artritis, osteoartritis, giht i fibromijalgija, pacijenti često imaju izražen bol i mišićnu ukočenost koja prati inflamatorne procese u zglobovima i okolnim mišićima.

Mydocalm se u određenim slučajevima koristi kao dodatna terapija za smanjenje mišićnog spazma, čime olakšava pokrete, smanjuje bol i omogućava pacijentima veću udobnost u svakodnevnim aktivnostima, kao i bolju toleranciju na druge oblike terapije, poput fizikalne rehabilitacije.

Postoperativni oporavak

Nakon ortopedskih intervencija, poput operacija kuka, kolena, kičme, kao i neurohirurških zahvata, pacijenti se često suočavaju sa jakim bolovima i reaktivnim spazmom okolnih mišića.

Ovo drastično utiče na kvalitet života, ali istovremeno može otežati i produžiti proces oporavka.

Upotrebom Mydocalma postiže se bolja relaksacija muskulature, smanjuje se postoperativni bol i poboljšava podnošljivost fizioterapijskih vežbi, što može značajno ubrzati proces rehabilitacije i povratak uobičajenim aktivnostima.

Spastičnost kod dečjih cerebralnih poremećaja

Primena Mydocalma u pedijatriji zahteva poseban oprez, budući da bezbednost i efikasnost tolperizona kod dece i adolescenata nisu dovoljno istražene.

Ipak, ovaj lek može biti deo terapije kod dece sa cerebralnom paralizom i sličnim neurološkim stanjima, gde hronični mišićni spazam otežava kretanje, usporava motorički razvoj i povećava rizik od deformiteta.

Terapija se sprovodi isključivo pod nadzorom neurologa, uz pažljivo prilagođavanje doza i intervala primene na osnovu uzrasta, telesne težine i individualnih potreba deteta.

Kako se koristi Mydocal?

Mydocalm je dostupan u obliku film tableta koje sadrže 150 mg tolperizona.

Nedovoljan unos hrane može da smanji efekat tolperisona, pa je važno obratiti pažnju na kvalitet hrane i zadovoljavanje dnevnih potreba za energijom, u skladu sa polom, uzrastom, telesnom masom, aktivnostima i drugim faktorima.

Lek se uzima nakon obroka uz čašu vode, a uobičajena doza za odrasle osobe je jedna tableta leka Mydocalm od 150 mg, tri puta dnevno, raspoređeno ravnomerno u toku dana.

Uzimanjem posle obroka poboljšava se apsorpcija leka i smanjuje rizik od neželjenih efekata koji mogu dovesti do gastrointestinalnih tegoba.

Efikasnost i bezbednost leka nisu ustanovljeni kada je reč o primeni kod dece, te se njegova upotreba izbegava, osim u slučajevima kada lekar proceni da koristi u velikoj meri prevazilaze rizike.

Doziranje kod specifičnih stanja, kao što su multipla skleroza ili diskus hernija, može biti više od uobičajene preporučene doze.

Neželjeni efekti i mere opreza

Mydocalm se generalno dobro toleriše, ali kao i svaki lek, može izazvati neželjena dejstva i nuspojave.

Većina nuspojava je blaga i prolazna, ali ako su simptomi izraženi ili traju dugo, neophodno javiti se lekaru radi prilagođavanja ili promene terapije.

Povremena neželjena dejstva uključuju smanjenje ili gubitak apetita i različite probleme sa varenjem, kao što su promene u radu creva što može dovesti do dijareje ili zatvora, mučnina, nadutost stomaka i drugi.

Pored gastrointestinalnih tegoba, mogu se javiti i problemi kao što su nesvestica, pospanost ili glavobolja, a ponekad i nizak krvni pritisak ili problemi sa snom.

Iako ređe, mogu se javiti znakovi blage alergijske reakcije poput osipa ili koprivnjače, loše raspoloženje, poremećaj pažnje, ubrzan rad srca ili osećaj preskakanja srca, pojačano znojenje, nevoljno mokrenje i druge.

U određenim slučajevima, upotreba Mydocalm leka može dovesti do promena u rezultatima laboratorijskih analiza krvi, kao što su povišene vrednosti bilirubina, smanjen broj trombocita, povećan broj belih krvnih zranca ili izmenjene vrednosti enzima jetre, dok analiza urina može pokazati prisustvo proteina u urinu.

Ozbiljna neželjena dejstva, poput anemije, anafilaktičkog šoka i drugih, su veoma retka, i javljaju se kod 1 na 10,000 pacijenata koji uzimaju lek.

Trudnoća i dojenje

Mydocalm, generalno se smatra bezbednim za upotrebu tokom trudnoće, budući da se tolperison nije pokazao toksičnim ili rizičnim za bebu.

Ipak, primena svih lekova, uključujući i Mydocalm, tokom trudnoće, a posebno u prva tri meseca trudnoće, mora se obavljati uz nadzor lekara i poseban oprez.

Lek Mydocalm ne sme se koristiti u periodu dojenja.

Interakcije s drugim lekovima

Mydocalm uglavnom ima nizak potencijal za ozbiljne interakcije, ali i dalje postoje situacije koje zahtevaju oprez.

Neophodno je obavestiti lekara o svim lekovima koji se trenutno uzimaju, ili koji su nedavno uzimani, uključujući lekove koji se izdaju sa ili bez lekarskog recepta, kao i suplemente.

Mydocalm može pojačati efekat lekova kao što su:

  • Antidepresivi i antipsihotici, kao što su tioridazin, venlafaksin, desipramin i perfenazin
  • Beta-blokatori, kao što su metoprolol i nebivolol
  • Lekovi za probleme sa kontrolom mokrenja, kao što je tolterodin
  • Lekovi za hiperaktivni poremećaj, kao što je atomoksetin
  • Lekovi za kašalj, kao što je dekstrometorfan

Tolperison takođe može pojačati efekat nifluminske kiseline i drugih nesteroidnih antiinflamatornih lekova, pa se u slučaju istovremene primene preporučuje razmatranje smanjenja njihove doze.

Mydocalm u kombinaciji s fizikalnom terapijom

U kliničkoj praksi prepoznato je da je Mydocalm najefikasniji kada se kombinuje sa drugim vidovima terapije.

Neke od mogućnosti uključuju:

  • Fizikalna terapija: Vežbe istezanja, jačanja i manuelne tehnike, kao što su masaža ili mobilizacija, pomažu opuštanju mišića, omogućavajući lakše prihvatanje pokreta i brže rešavanje kontraktura.
  • Toplotna terapija: Tople obloze, parafin, ultrazvuk ili magnetna terapija smanjuju bol i olakšavaju opuštanje mišića, pojačavajući efekat Mydocalma.
  • Vežbe propriocepcije i ravnoteže: Mydocalm pomaže u smanjenju spazma kod pacijenata sa narušenom koordinacijom, dok fizioterapeutske vežbe omogućavaju povratak kontrole nad pokretima.
  • Ergoterapija: Kod pacijenata sa neurološkim oštećenjima, ergoterapija pomaže u prilagođavanju svakodnevnim aktivnostima, a u kombinaciji sa Mydocalmom doprinosi boljoj funkcionalnosti i kvalitetu života.

Zaključak

Mydocalm je efikasan mišićni relaksant koji se koristi za smanjenje spazama i hipertoničnosti kod različitih neuroloških i ortopedskih stanja, a koji sadrži 150 mg aktivne supstance tolperison.

Njegova upotreba je posebno značajna kod pacijenata sa multiplom sklerozom, moždanim udarom, degenerativnim bolestima kičme i reumatološkim bolestima, kao i nakon ortopedskih operacija.

Prednost Mydocalm tableta u odnosu na druge slične lekove leži u tome što ovaj lek nema izražen sedativni efekat, što omogućava pacijentima da nastave svakodnevne aktivnosti bez značajnog uticaja na budnost i kognitivne funkcije.

Osim što ublažava bolne kontrakcije i poboljšava pokretljivost, Mydocalm se često koristi u kombinaciji sa fizikalnom terapijom, masažom i rehabilitacionim vežbama, čime se dodatno pojačava njegov efekat.

Iako se generalno dobro podnosi, Mydocalm može izazvati određene neželjene efekte, uključujući mučninu, vrtoglavicu, osip i gastrointestinalne smetnje. Takođe, može stupiti u interakciju sa određenim lekovima, pojačavajući njihovo dejstvo.

Mydocalm se izdaje isključivo na recept i njegova primena treba biti pod nadzorom stručnjaka kako bi se osigurala maksimalna efikasnost i bezbednost.

Pravilna doza, uzimanje nakon obroka i kombinacija sa rehabilitacionim tretmanima mogu značajno poboljšati kvalitet života pacijenata koji se suočavaju sa bolnim spazmima i ograničenom pokretljivošću.