Mučnina: Uzroci, lekovi, dijagnostika, trajanje

Sveže informacije

Mučnina je neprijatan osećaj u želucu i osećaj potrebe za povraćanjem, a nekada može i prethoditi povraćanju.

Mučnina u stomaku je simptom, a ne bolest ili stanje, a uzroci koji do nje dovode obično nisu ozbiljni.

Uzroci mučnine mogu biti konzumirana hrana, prejedanje, stomačni virus, trovanje hranom, a mučnina je i jedna od čestih tegoba u trudnoći.

Ponekad, posebno kada je česta ili praćena drugim simptomima, mučnina može ukazivati na određeno medicinsko stanje ili bolest koje može zahtevati lečenje.

U ovom članku govorimo o mučnini i objasnićemo koji su njeni uobičajeni uzroci, kako se rešiti mučnine i koji lekovi protiv mučnine može biti od koristi, kao i koji su simptomi koji mogu ukazivati da je neophodna poseta doktoru.

Prateći simptomi mučnine

Mučnina se može javiti kao jedini simptom, a često može biti znak da će doći do povraćanja.

Muka, kako se ovo stanje još naziva, može biti praćena i drugim simptomima, uključujući:

Ponekad može doći do takozvanog suvog povraćanja, koje predstavlja pojavu refleksa povraćanja, ali se sadržaj ne izbacuje kroz usta.

Pored toga, mučnina često može ometati normalno konzumiranje hrane i pića.

Uzroci mučnine

Uzroci mučnine mogu biti brojni, a ponekada je nemoguće sa sigurnošću utvrditi šta je dovelo do ovog simptoma, budući da obično nestaje spontano, bez potrebe za upotrebom lekova ili posete lekaru.

Do mučnine može doći usled vožnje, letenja ili plovidbe brodom, upotrebe lekova ili suplemenata, konzumacije hrane i pića, trovanja hranom ili nekih medicinskih stanja.

U nastavku slede najčešći uzroci koji mogu dovesti do mučnine.

Infekcije, stomačni virusi i trovanje hranom

Infekcije koje pogađaju digestivni trakt, uključujući bakterije i stomačne viruse, ali i parazitske infekcije, najčešći su uzroci mučnine.

Do bakterijskih infekcija obično dolazi konzumacijom kontaminirane hrane ili pića, odnosno usled trovanja hranom.

Virusne infekcije, koje su poznate i kao stomačni virus, virusni gastroenteritis ili stomačni grip izazvane su virusnom infekcijom.

U oba slučaja, simptomi mogu su slični, i pored mučnine obično uključuju i povraćanje, dijareju, povećanu telesnu temperaturu i malaksalost.

Ova stanja obično ne zahtevaju medicinsku pomoć, već je dovoljno kućno lečenje uz obavezno povećan unos tečnosti, odmor i pridržavanje režima ishrane koji neće dodatno iritirati želudac i pogoršati povraćanje ili dijareju.

Tokom oporavka od infekcije, trebalo bi držati se ishrane koja se bazira na pirinču, bananama, tost hlebu, slanim krekerima i drugim namirnicama koje se lako vare, kao i privremeno izbegavanje hrana bogate vlaknima, masne i jako začinjene hrane.

Ukoliko se simptomi ne smiruju u roku od nekoliko dana, ili povraćanje sadrži krv, neophodno je javljanje doktoru.

Ishrana

Konzumacija nekih vrsta hrana, prejedanje ili leganje ili intenzivna fizička aktivnost odmah nakon obroka može iritirati želudac i izazvati mučninu.

Masna hrana, posebno ona bogata trans mastima, veoma ljuta ili začinjena hrana, može biti okidač za pojavu problema sa varenjem, uključujući i mučninu.

Pored toga, mučninu mogu izazvaati i alergije i intolerancije na hranu.

Na kraju, prekomerna upotreba alkohola može dovesti do mučnine i povraćanja.

U slučaju intenzivnog povraćanja, kada je želudac potpuno prazan, može doći i do povraćanja žute tečnost, žuči, budući da više nema šta da se iz njega izbaci.

Jak bol

Intenzivan bol može dovesti do mučnine, povraćanja i znojenja.

Jak bol može imati različite uzroke, poput jake zubobolje, upale pankreasa, kamena u žučnoj kesi ili napada žuči, kamena u bubregu, migrene, pucanja slepog creva i drugih.

Smatra se da bol pankreasa usled akutnog pankreatitisa, odnosno akutne upale pankreasa, spada u red najintenzivnijih bolova koje čovek može doživeti.

Bolest kretanja i morska bolest

Bolest kretanja naziva se i kinetoza, ponekad i bolest putovanja, a predstavlja osećaj mučnine tokom vožnje, obično automobilom, autobusom, avionom, brodom ili vozom.

Do ovog stanja dolazi usled konfliktnih signala koje mozgu šalju različiti delovi tela, kao što su oči, uši, stopala ili centar za ravnotežu smešten u srednjem uhu.

Na primer, tokom letenja avionom, u slučaju turbulencija nije moguće videti da se one dešavaju, no telo ih oseća, što može izazvati bolest kretanja.

Pored mučnine, simptomi kinetoze mogu uključivati i vrtoglavicu, slabost, povraćanje, glavobolju, pad krvnog pritiska i hladan znoj.

Gorušica ili gastroezofagealna refluksna bolest

Gorušica ili gastroezofagealna refluksna bolest, GERB, su simptom i stanje kada se sadržaj želuca, a posebno želudačna kiselina vraća u jednjak.

Kiselina iz želuca stvara osećaj pečenja u grlu i grudima, a ponekada čak i bol, mučninu, gorak ukus u ustima ili nagon za povraćanjem, a glavni je uzrok i upale jednjaka, odnosno ezofagitisa.

Povremena gorušica i vraćanje kiseline događa se gotovo svima, posebno nakon obilnog obroka, konzumacije kisele ili jako začinjene hrane.

Ukoliko se često ponavlja, u pitanju može biti gastroezofagealna refluksna bolest, teži, hronični oblik refluksa kiseline koji može zahtevati lečenje.

Čir na želucu i upala sluzokože želuca

Čir na želucu ili čir na dvanaestopalačnom crevu, kao i ozbiljniji slučajevi gastritisa mogu dovesti do mučnine.

Ove ranice i povrede na sluzokoži želuca obično izazivaju bol u želucu i mučninu koji se pogoršavaju nakon jela usled iritacije.

Lekovi za želudac koji smanjuju želudačnu kiselinu mogu biti od koristi u ovim slučajevima.

Pored toga, ishrana kod gastritisa može u značajnoj meri da smanji tegobe i ubrza lečenje.

Drugi uzroci

Osim prethodno navedenih uobičajenih uzroka, i druga stanja mogu dovesti do mučnine.

Neka od njih uključuju:

  • Upotrebu određenih lekova, uključujući i hemioterapiju
  • Trudnoću
  • Infekcije uha
  • Infarkt
  • Blokadu creva ili hronični zatvor
  • Probleme sa jetrom
  • Meningitis
  • Stres, strah ili anksionost
  • Dispepsiju
  • Poremećaje ishrane, poput bulimije

Pored toga, većina stanja koja utiču na varenje i digestivni trakt, kao što su infekcija heliko bakterijom, presavijena žučna kesa, želudačna kila i druga, mogu uticati na pojavu mučnine.

Iako je mučnina veoma retko glavni simptom težih stanja koja pogađaju gastrointestinalni trakt, ona se može javiti i kod inflamatornih bolesti creva, ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti ili raka.

Lek protiv mučnine

Lečenje i lekovi za mučninu zavise od uzroka koji do nje dovode.

Lekovi protiv povraćanja nazivaju se antiemetici, a kao antiemetici mogu poslužiti lekovi iz sledećih grupa:

  • Antihistamini
  • Propulzivi
  • Parasimpatolitici
  • Kortikosteroidi
  • Benzodiazepini
  • Cerijum oksalat

Lekovi protiv povraćanja kupuju se na lekarski recept, a njihovo samoinicijativno uzimanje se ne preporučuju, budući da povraćanje, iako neugodno, igra važnu ulogu u odbrani organizma od kontaminiranog sadržaja u želucu i često je korisno.

Povraćanjem se organizam rešava toksičnih materija, poput alkohola, bakterija, virusa ili parazita, pa ovaj prirodni odgovor na određena stanja ne bi trebalo sprečavati lekovima.

U slučaju upornog povraćanja, ili povraćanja koje se javlja kao posledica upotrebe lekova ili hemioterapije, doktor će prepisati lek iz grupe antiemetika.

Pored toga, samoinicijativna upotreba leka za mučninu i povraćanje može dati pogrešan utisak da je došlo do olakšanja simptoma, iako primarni uzrok možda nije rešen.

Umesto toga, trebalo bi osloniti se pre svega na odmor, povećano hidriranje i promene režima ishrane i drugih životnih navika do smanjenja tegoba.

U slučaju da je mučnina posledica gorišice, GERB-a, čira na želucu, ili drugih stanja koja pogađaju sistem organa za varenje, lečenje osnovnog uzroka može dovesti do rešavanja osećaja mučnine.

Prirodni lekovi protiv mučnine

Ukoliko je mučnina posledica bolesti pokreta, sedenje na prednjem sedištu ili upotreba medicinskih sredstava koja smanjuju tegobe povezane sa kinetozom mogu biti od koristi.

U slučaju intenzivnog bola, poput zubobolje ili glavobolje, upotreba analgetika može dovesti do olakšanja bola, a samim tim i smanjenja ili prestanka osećaja mučnine i nagona za povraćanjem.

Povraćanje i dijareja, koji su često prateći simptomi mučnine, izazivaju dehidrataciju organizma budući da se na ovaj način gubi velika količina tečnosti.

Ovo stanje može biti veoma opasno i izazvati dodatne komplikcije, a može nastupiti naročito brzo kod beba i dece.

Iz ovog razloge je povećan unos tečnosti i nadoknada elektrolita neophodan korak u sprečavanju komplikacija i oporavku.

Dobri izbori tečnosti uključuju vodu, biljne čajeve, limunadu, sportske napitke sa elektrolitima i biste supe.

Iako svi čajevi predstavljaju dobar izbor za nadoknadu tečnosti, najbolji čajevi za mučninu su čaj od đumbira, nane, kamilice, kao i umerena konzumacija zelenog čaja.

Dijagnostika

Mučnina je najčešće posledica prejedanja, konzumirane hrane, stomačnog virusa ili trovanja hranom, i obično ne zahteva lečenje.

Ukoliko je hronično prisutna, ili se javlja često, trebalo bi posetiti lekara radi utvrđivanja osnovnog stanja koje dovodi do nje.

Pored uzimanja anamneze, pregled gastroenterologa može uključivati:

U većini slučajeva, mučnina nije razlog za brigu i nestaje nakon jednog ili dva dana.

Koliko traje mučnina i kada posetiti lekara?

Trajanje mučnine zavisi od uzroka.

Mučnina i povraćanje izazvani stomačnim gripom obično će se smiruju u roku od 24 sata, dok ovi simptomi usled trovanja hranom mogu da potraju i do 48 sati pre nego što dođe do poboljšanja.

Ukoliko mučnina traje duže od nedelju dana, ili je prisutno teško povraćanje, dijareja i drugi ozbiljni simptomi, neophodno je javljanje lekara.

Simptomi koji zahtevaju neodložno javljanje lekaru uključuju krv u povraćenom sadržaju, krv u stolici, bol u grudima, otežano disanje, konfuziju, telesnu temperaturu preko 39°C, jaku glavobolju, bol i ukočenost vrata, bol u vilici ili levom ramenu.

Zaključak

Mučnina je osećaj potrebe za povraćanjem, koji može biti praćen i drugim simptomima, kao što su povraćanje, glavobolja, gađenje na hranu, umor i malaksalost, znojenje i groznica.

Najčešći uzroci su konzumirana hrana ili prejedanje, kao i stomačni virusi i trovanje hranom, te obično nisu razlog za brigu.

Ređe, mučnina može biti simptom ozbiljnijih zdravstvenih stanja, kao što su GERB, čir na želucu, gastritis, blokada creva i drugi.

Pored toga, mučnina je uobičajena tegobe koja se javlja tokom trudnoće, ali i kao posledica upotreba određenih lekova ili hemioterapije.

Lečenje mučnine obično nije neophodno, a samoinicijativna upotreba lekova protiv mučnine se ne preporučuje, budući da se organizam na ovaj način bori protiv infekcije ili toksičnog sadržaja u želucu.

Kada je to potrebno i svrsishodno, doktor može prepisati različite vrste lekova za mučninu i povraćanje.

Ukoliko je mučnina praćena povraćanjem ili dijarejom, važno je povećati unos tečnosti i elektrolita kako bi se sprečila dehidratacija organizma, koja posebno brzo može nastupiti kod beba i dece.