Klometol tablete: Šta su, kako se koriste kod odraslih i dece

Sveže informacije

Klometol je naziv za lek koji sadrži metoklopramid, supstancu koja spada u grupu prokinetičkih i antiemetičkih lekova.

Prokinetičko dejstvo znači da lek ubrzava pražnjenje želuca i olakšava kretanje sadržaja kroz digestivni trakt, dok se antiemetičko dejstvo odnosi na sposobnost smanjenja mučnine i nagona za povraćanjem.

Zahvaljujući dvostrukom efektu, Klometol se često koristi kao rešenje za lečenje simptoma koji za uzrok imaju različita stanja koja pogađaju želudac i creva, uključujući refluks kiseline, slabu pokretljivost želuca ili upornu mučninu i povraćanje.

U savremenoj medicinskoj praksi metoklopramid se koristi više decenija, a najčešće ga prepisuju gastroenterolozi, lekari opšte prakse i onkolozi, gde zauzima važno mesto u smanjenju mučnine tokom hemioterapije.

U ovom članku objasnićemo šta je Klometol i kako deluje, kada i kako se koristi, podeliti iskustva pacijenata, kao i moguće interakcije sa drugim lekovima i neželjene efekte.

Šta je Klometol?

Kao što je već pomenuto, Klometol je lek koji se bazira na aktivnoj supstanci metoklopramid, koja je otkrivena sredinom 20. veka i koja je vrlo brzo ušla u upotrebu zbog svog jedinstvenog dejstva na gastrointestinalni sistem.

Najčešće je kategorizovan kao dopaminski antagonist, koji dovodi do smanjenja osećaja mučnine i nakona za povraćanjem.

Osim toga, metoklopramid pojačava peristaltiku gornjeg dela gastrointestinalnog trakta, naročito želuca i početnih delova creva.

Klometol je dostupan u obliku tableta i injekcija, koje se obično koriste u bolničkim uslovima.

Lekar može prepisati tablete Klometola kod različitih stanja, dok se injekcije obično daju u hitnim situacijama ili za sprečavanje povraćanja nakon hemioterapije ili posle operacija.

Kako deluje Klometol?

Klometol, odnosno metoklopramid, deluje dvojako, i ima dve osnovne funkcije, a to su antiemetička i prokinetička funkcija.

Ova kombinacija antiemetičkog i prokinetičkog dejstva čini Klometol veoma pogodnim za različite stomačne tegobe, posebno onda kada su mučnina i usporeno pražnjenje želuca povezani.

Ipak, blokada dopaminskih receptora nosi sa sobom i određene neželjene efekte, pre svega neurološke prirode, pa je važno voditi računa o doziranju i trajanju terapije.

Klometol se izdaje isključivo uz lekarski recept, i ne treba ga koristiti samoinicijativno, već isključivo kada je on prepisan od strane lekara, striktno se pridržavajući prepisanog načina upotrebe.

Antiemetička funkcija

Metoklopramid blokira D2 dopaminske receptore u mozgu koji se nalaze u produženoj moždini.

Kada se ovi receptori aktiviraju usled određenih stimulansa, mozak pokreće nagon za povraćanjem.

Klometol takvu aktivaciju blokira, pa se smanjuje mogućnost da pacijent oseti ozbiljnu mučninu ili nagon za povraćanjem.

U onkologiji se metoklopramid često daje upravo zbog ovog mehanizma, jer pomaže da se ublaže neželjeni efekti hemioterapije.

Prokinetička funkcija

Metoklopramid takođe deluje na gornji deo digestivnog trakta, pre svega na želudac i početne delove creva.

Ovaj lek pojačava tonus donjeg ezofagealnog sfinktera i ubrzava pražnjenje želuca, što je važno kod pacijenata sa oslabljenom funkcijom sfinkera ili gastroparezom, budući da lek pomaže u ritmičnijem i bržem kretanju sadržaja iz želuca u dvanaestopalačno crevo.

Smanjen zastoj hrane u želucu smanjuje mogućnost refluksa kiseline u jednjak, gorušicu i osećaj težine posle obroka.

Kada se koristi Klometol?

Stanja kod kojih se preporučuje upotreba Klometola su različita, a vrlo često ovaj lek se preporučuje nakon različitih vrsta terapija, uključujući hemioterapiju i radioterapiju.

Neka od uobičajenih stanja kod kojih lekar može prepisati Klometol ili drugi lek na bazi metoklopramida, uključuju:

  • Mučnina i povraćanje različitog porekla: Bilo da je reč o postoperativnoj mučnini, mučnini izazvanoj hemioterapijom, radioterapijom, izloženosti određenim toksinima ili posledici osnovne bolesti, Klometol može koristan u blokadi nagona za povraćanjem.
  • Gastrointestinalne tegobe povezane sa usporenim pražnjenjem želuca: Kod nekih pacijenata dolazi do usporenog pražnjenja želuca. Gastropareza, kako se ovo stanje naziva, može biti posledica dijabetesa ili drugih uzroka, a Klometol pojačava pokretljivost gornjeg dela GI trakta i crevnu peristaltiku.
  • GERB i regurgitacija hrane: Pojačavanjem tonusa donjeg ezofagealnog sfinktera, metoklopramid smanjuje vraćanje kiseline i hrane u jednjak, čime smanjuje gorušicu i podrigivanje.
  • Mučnina usled migrena: Osobe koje imaju intenzivne glavobolje ponekad doživljavaju i tešku mučninu i povraćanje. Klometol može olakšati ove simptome i često se daje zajedno s analgeticima.

Iako je vrlo efikasan, Klometol nije lek koji treba koristiti za terapiju svakog slučaja mučnine.

Budući da je u pitanju snažan lek, koji može izazvati i nuspojave, Klometol treba koristiti samo kada je prepisan od strane lekara, za terapiju intenzivnijih stanja i kontrolu simptoma nakon hemioterapije.

Za blaže i prolazne epizode mučnine trebalo bi koristiti antacide, poput Rupuruta, probiotike, kao što su Bulardi ili Flobian, kao i prirodne lekove i čajeve koji mogu smanjiti simptome.

Kako se pije Klometol?

Klometol je lek koji je neophodno uzimati na tačno prepisan način, i nikada ne treba početi ili prekinuti uzimanje leka samoinicijativno, niti promeniti dozu ili način korišćenja.

Klometol tablete su namenjene za oralnu upotrebu, a tabletu progutati celu sa manjom količinom vode.

Razmak između uzimanja dve doze leka mora biti najmanje 6 sati, čak i u slučaju povraćanja.

Za odrasle osobe, obično se preporučuje jedna tableta Klometola od 10 mg, do tri puta dnevno.

Najviša dnevna doza iznosi 30 mg, odnosno tri tablete dnevno, ili 0.5 mg/kg telesne mase.

Kod starijih osoba, kao i osoba koje pate od stanja koja pogađaju bubrege ili jetru, može biti neophodno prilagođavanje, odnosno smanjivanje doze.

Klometol kod dece

Lek Klometol se koristi kod dece starije od 15 godina za sprečavanje odložene mučnine i povraćanja nakon hemioterapije, samo u slučajevima kada druga terapije ne deluje ili nije primenjiva.

Klometol se apsolutno ne sme koristiti kod dece mlađe od godinu dana, budući da može izazvati zbog mogućih ozbiljnih komplikacija.

Doziranje Klometola kod dece određuje se na osnovu telesne mase, a preporučena doza iznosi 0.1 do 0.15 mg/kg, do 3 puta dnevno, oralnim putem.

Maksimalna doza koja se ne sme prekoračiti u toku 24 sata je 0.5 mg/kg telesne mase.

Terapiju Klometolom ne treba primenjivati kod dece mlađe od 15 godina ili kod dece telesne mase manje od 60 kg.

Klometol u trudnoći

U slučaju da je potrebno uzimati Klometol u trudnoći, lekar će pažljivo proceniti neophodnost i moguće alternativne pristupe, kao i procenjene koristi i rizike.

Klometol se može koristiti u trudnoći kada je to neophodno, uz lekarski nadzor.

Moguće neželjene reakcije

Klometol je snažan lek koji efikasno pomaže u smanjenju mučnine i nagona za povraćanjem kod ozbiljnih stanja, ali neželjene reakcije i nuspojave su moguće.

Sa uzimanjem leka treba prestati i neodložno se javiti lekaru slučaju da se pojave nekontrolisani pokreti ili ukočenost mišića, poput tikova, drhtanja, uvrtanja mišića i slično.

Ova reakcija češće se javlja kod dece i mlađih osoba, posebno u slučaju uzimanja viših doza leka, na početku terapije.

Pored toga, reakcije koje zahtevaju hitno prekidanje terapije i javljanje lekaru uključuju povišenu temperaturu, hipertenziju, svrab ili osip, otok usana, lica ili grla, kao i otežano disanje.

Osim ovih ozbiljnih reakcija, mehanizan delovanja metoklopramid je takav da može dovesti do pospanosti, depresije, nemira, dijareje ili opšte slabosti.

Interakcije s drugim lekovima

Određeni lekovi mogu uticati na efikasnost Klometola, ali i Klometol može uticati na efikasnost drugih medikamenata.

Uvek je važno obavestiti lekara o svim lekovima koji se trunutno koriste, uključujući i lekove i suplemente koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta, ali i lekove sa čijom se primenom nedavno prekinulo.

Posebno je važno obavestiti lekara ukoliko se koriste neki od sledećih lekova:

  • Lekovi za Parkinsonovu bolest
  • Antiholinergici, lekovi za ublažavanje grčeva u stomaku ili disajnim putevima
  • Derivati morfina
  • Sedativi
  • Antidepresivi ili bilo koji lekovi za psihijatrijska stanja i mentalne bolesti
  • Digoksin, koji se koristi kod slabosti srčanog mišića
  • Ciklosporin, koji se koristi kod problema s imunim sistemom
  • Lekovi koji se koriste za opuštanje mišića

Pored toga, tokom terapije Klometolom ne treba konzumirati alkohol, budući da može pojačati sedativno dejstvo leka.

Alternativne i dopunske mere

Za osobe koje pate od povremenih problema sa varenjem, vraćanjem kiselina i mučnine, Klometol obično nije najbolji izbor.

Klometol je jak lek koji deluje na centralni nervni sistem, što može izazvati nuspojave, pa se njegova upotreba pažljivo procenjuje od slučaja do slučaja.

U zavisnosti od uzroka simptoma, drugi lekovi ili prirodni lekovi mogu biti korisniji za smanjenje tegobe.

U slučaju povremenih epizoda gorušice, koja se javlja nakon obilnih ili teških obroka, ponekad noću, antacidi su često najbolji izbor.

Ovi lekovi ne utiču na lučenje kiseline, ali brzo i efikasno neutrališu postojeću kiselinu veoma brzo ublažavajući tegobe.

Takođe, gorušica se može sprečiti i promenama načina života, kao što su konzumacija manjih, lakših i slabije začinjenih obroka, izbegavanje kiselih namirnica, kao i izbegavanjem ležanja neposredno nakon obroka, te podizanja uzglavlja kod noćne gorušice.

U slučaju nadutosti stomaka i prekomernih gasova, probiotici ili lekovi na bazi simetikona mogu biti od velike koristi.

Lekovi kao što su https://permadent.rs/espumisan-fluente-infacol-meteospasmyl-simetikon/ mogu pomoći eliminaciji gasova, dok MeteoSpasmyl ili Buscopan mogu biti naročito korisni kod pojave grčeva u stomaku.

Takođe, povećan unos vlakana, ali i određeni čajevi poput čaja od đumbira, nane, kamilice ili komorača, mogu pomoći u smirivanju organa za varenje na prirodan način.

Ukoliko su simptomi uporni ili intenzivni, a prirodni lekovi i lekovi bez recepta ne donose olakšanje, neophodno je posetiti lekara radi utvrđivanja uzroka simptoma.

Ovo može uključivati fizički pregled, gastroskopiju, ultrazvk abdomena i različite analize krvi, stolice i urina.

Na ovaj način mogu se otkriti stanja koja dovode do mučnine, povraćanja i drugih digestivnih problema, kao što su čir na želucu, hijatus hernija, opstrukcije creva i druga.

Iskustva pacijenata

Kod pacijenata koji su upotrebljavali Klometol, iskustva su individualna variraju, ali u većini slučajeva Klometol dovodi do brzog smanjenja mučnine i prestanka povraćanja, posebno kod onih koji su imali akutno trovanje hranom ili jaku migrenu.

Pored toga, lek donosi osetno poboljšanje prelaska hrane iz želuca u creva, što za rezultat ima manji osećaj težine ili nadimanja posle obroka.

U ređim situacijama dolazi do pojave blažih neuroloških nuspojava, kao što su osećaj vrtoglavice, zamagljen vid, ili povremeni tikovi, koji obično prestaju sa prekidanjem terapije.

Pored toga, neki pacijenti navode i blago smanjenje apetita, verovatno usled promena u dinamici varenja.

Zaključak

Klometol je veoma efikasan lek koji kombinuje antiemetičko i prokinetičko dejstvo, što ga čini korisnim u lečenju mučnine, povraćanja i usporenog pražnjenja želuca.

Njegova primena obuhvata različita stanja, uključujući mučninu izazvanu hemioterapijom, postoperativnu mučninu, gastroparezu i GERB.

Iako deluje brzo i efikasno, Klometol može izazvati ozbiljne nuspojave, naročito neurološke prirode, zbog čega se izdaje isključivo na recept i koristi pod nadzorom lekara.

U slučajevima blažih digestivnih tegoba, alternativni pristupi, poput antacida, probiotika i prilagođene ishrane, mogu biti bolji izbor.

Dugotrajna ili neadekvatna upotreba ovog leka nosi rizik od neželjenih reakcija, pa je važno strogo se pridržavati medicinskih preporuka.