Rupurut: Šta je, kako i kada se koristi, upotreba u trudnoći

Sveže informacije

Rupurut je jedan od komercijalno dostupnih antacida koji sadrži aktivnu supstancu hidrotalcit, a koji se koristi za brzo ublažavanje simptoma povezanih sa pojačanom kiselošću u želucu.

Lekarski recept nije neophodan za izdavanje Rupuruta, dobro se toleriše i ima brzo delovanje, što ga čini veoma popularnim izborom među ljudima koji povremeno pate od gorušice i drugih simptoma povećanog lučenja kiseline.

Lek Rupurut dolazi u obliku tableta za žvakanje, a ovaj savremeni lek seprodaje u pakovanju od 20 tableta za žvakanje, pri čemu svaka tableta sadrži 500 mg hidrotalcita.

U ovom članku objasnićemo šta je, kada i kako se koristi Rupurut, sa posebnim osvrtom na to kako se koristi Rupurut u trudnoći, kada se vraćanje kiseline i gorušica česta pojava.

Pored toga, biće reči i o mogućim neželjenim efektima, alternativnim lekovima i terapijama, kao i kada je neophodno obratiti se lekaru.

Šta je Rupurut?

Rupurut je jedan od antacidnih lekova koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta i koji donosi brzo smanjenje simptoma izazvanih prekomernim lučenjem želudačne kiseline.

Antacidi mogu sadržati različite aktivne supstance, kao što su magnezijum-hidroksid, aluminijum-hidroksid, hidrotalcit ili natrijum-bikarbonat, odnosno soda bikarbona.

Magnezijum-hidroksid i aluminijum-hidroksid se najčešće kombinuju, budući da soli magnezijuma mogu izazvati dijareju, a soli aluminijuma zatvor, pa se kombinovanjem smanjuje rizik od problema sa pražnjenjem creva.

Natrijum-bikarbonat deluje brzo, ali može izazvati prekomerno podrigivanje i lučenje gastrina, hormona koji stimuliše lučenje želudačne kiseline, što može izazvati kasniji porast želudačne kiseline.

Na kraju, hidrotalcit, aktivna supstanca koja se nalazi u Rupurutu, predstavlja novi tip antacida i istovremeno lek koji se koristi za smanjenje simptoma čira na želucu ili čira na dvanaestopalačnom crevu.

Rupurut je efikasan kako kod kratkotrajnih, svakodnevnih gorušica, tako i kod hipersekretornih stanja želuca, budući da ovaj lek omogućava brzo delovanje istovremeno pružajući zaštitni efekat na sluzokožu želuca.

Kada se hidrotalcit unese, pH vrednost u želucu za samo nekoliko sekundi povećava, a efekat leka traje između 75 i 90 minuta.

Pored same brzine u smanjivanju viška želudačne kiseline, Rupurut pruža i dodatnu korist.

Naime, hidrotalcit sprečava prekomernu aktivnost pepsina, enzima koji vari proteine, i blokira štetno dejstvo žučnih kiselina ako se nađu u želucu.

Zahvaljujući ovom efektu, Rupurut ne ublažava samo gorušicu i osećaj pečenja u grlu i grudima, već smanjuje mogućnost iritacije sluzokože želuca i jednjaka, smanjujući rizik od pojave čira ili upale jednjaka.

Ipak, za razliku od inhibitora protonske pumpe, kao što su Nolpaza, Controloc, Pepticaid, Omeprazol i Sabax, ili H2 blokatora, kao što su famotidin ili ranitidin, Rupurut ne utiče na proces proizvodnje kiseline, već samo neutrališe već formiranu kiselinu.

Zahvaljujući tome efekat je brži, ali i kraćeg trajanja.

Antacidi se često uzimaju po potrebi, nakon obilnih ili teških obroka, dok se inhibitori protonske pumpe i H2 blokatori prepisuju kod hroničnih stanja, poput GERB-a ili drugih stanja koje karakteriše prekomerno lučenje hlorovodonične kiseline.

Kada se koristi Rupurut

Rupurut je lek koji se koristi za neutralisanje želudačne kiseline, i najčešće uključuje sledeće situacije:

  • Vraćanje kiseline i gorušica: Kad osoba kod kojih se povremeno javlja osećaj pečenja iza grudne kosti ili u grlu, posebno nakon obroka ili tokom noći. Brz efekat Rupuruta može privremeno značajno smanjiti tegobe.
  • Blaži oblici dispepsije: Slabije varenje i manji poremećaji lučenja kiseline mogu izazvati nelagodnost i osećaj težine u želucu. Antacidi mogu regulisati nivo kiseline u želucu, smanjujući na taj način tegobe.
  • Tegobe nakon obroka: Obilni, veoma začinjeni ili masni obroci mogu izazvati gorušicu, a upravo za terapiju povremenih epizoda gorušice Rupurut može biti naročito koristan, smanjujući tegobe dok se obrok delimično ne svari.
  • Kao prelazni lek: Inhibitori protonske pumpe i H2 blokatori su efikasniji u dugoročnom smanjenju kiseline, budući da smanjuju njeno lučenje, ali ne donose trenutno olakšanje. U nekim slučajevima, antacidi kao što je Rupurut omogućavaju da se tegobe do postizanja sistemske kontrole kiselosti značajno olakšaju.

Za razliku od lekova koji se bave uzrokom, poput IPP ili H2 blokatora, Rupurut nije koncipiran kao dugoročna terapija, već kao brzo, privremeno rešenje.

Ozbiljnija stanja, kao što su čir na želucu, teži oblici gastritisa, infekcija heliko bakterijom i druga, obično zahtevaju dugotrajno smanjenje lučenja kiseline korišćenjem lekova za gorušicu iz grupe H2 antagonista ili inhibitora protonske pumpe.

Više o sličnostima i razlikama između H2 blokatora i IPP može se pročitati u odvojenom članku.

Simptomi vraćanja kiseline

Vraćanje kiseline u jednjak, odnosno refluks kiseline, nastaje kada želudačna kiselina dospe u jednjak.

Parijetalne ćelije želuca luče hlorovodoničnu kiselinu koja je neophodna za pravilno varenje hrane i apsorpciju hranjivih materija, no kada se kiselina kreće u pogrešnom smeru, dolazi do iritacije, bola i nelagodnosti.

Uobičajeni simptomi vraćanja kiseline uključuju:

Simptomi se često pogoršavaju noću, budući da položaj tela u ležanju dodatno olakšava vraćanje kiseline.

Podizanje uzglavlja jedan je od prirodnih načina za smanjenje simptoma gorušice.

Rupurut u trudnoći

Trudnoća je period velikih hormonalnih promena i fizičkih prilagođavanja u telu žene, koje se dešavaju i menjaju kroz trimestre, čak i nedelje trudnoće.

Zbog povećanog pritiska na želudac, ali i relaksin hormona koji utiče na opuštanje mišića, gorušica je veoma česta tegoba kod trudnica, pa je često prisutna dilema da li je bezbedno uzimati Rupurut u trudnoći.

U trudnoći i periodu dojenja, svako korišćenje lekova treba biti pažljivo razmotreno, što važi i za Rupurut, koji sadrži aktivnu supstancu hidrotalcit.

Trudnice i dojilje pre uzimanja Rupuruta trebalo bi da se pre upotrebe posavetuju sa lekarom ili farmaceutom kako bi se procenile koristi i rizici.

Hidrotalcit, aktivna supstanca koja neutrališe višak želudačne kiseline, samo se minimalno resorbuje u digestivnom traktu.

Ipak, kod trudnica se obično savetuju kraći vremenski periodi uzimanja Rupuruta, uz poštovanje propisane doze, kako bi se izbegla mogućnost nakupljanja aluminijuma kod ploda.

Aluminijum, koji je deo jedinjenja, u maloj meri prelazi u majčino mleko, tako da se smatra da je rizik po novorođenče mali, ali nedostatak opsežnih kliničkih ispitivanja ostavlja prostor za oprez.

Do danas nisu prijavljeni štetni efekti hidrotalcita tokom trudnoće ili dojenja, ali takođe ne postoje iscrpne studije koje bi isključile svaku moguću neželjenu pojavu kod dece čije su majke koristile hidrotalcit.

Generalno, kratkotrajna primena Rupuruta u trudnoći uz konsultaciju sa lekarom ili farmaceutom smatra se bezbednim načinom za smanjenje gorušice i drugih simptoma prekomerne želudačne kiseline, uz minimalne rizike po majku i bebu.

Kako se pije Rupurut?

Prilikom korišćenja Rupuruta, savetuje se izbegavanje istovremenog uzimanja sa kiselim napicima, poput voćnih sokova ili alkoholnih pića, kao i šumećih tableta koje sadrže voćne kiseline, jer ove supstance mogu pojačati apsorpciju aluminijuma iz creva.

Rupurut je najbolje piti s vodom radi postizanja optimalnog efekta, bez rizika od prekomernog unošenja aluminijuma.

Uobičajena doza za odrasle i decu stariju od 12 godina je jedna do dve tablete za žvakanje, što odgovara 500 do 1000 mg hidrotalcita, nekoliko puta dnevno, obično između obroka i pre spavanja.

Maksimalna doza dnevno iznosi 12 tableta za žvakanje u toku jednog dana.

Tablete treba dobro sažvakati, što obezbeđuje brže i efikasnije delovanje, a u slučaju da se uzimaju i drugi lekovi, uzimanje bi trebalo razdvojiti najmanje jedan do dva sata, budući da prisustvo antacida može uticati na apsorpciju drugih lekova.

Vreme korišćenja zavisi od prirode i intenziteta tegoba. Ako simptomi potraju duže od dve nedelje od početka primene, neophodno je obratiti se lekaru radi dodatne dijagnostike ili prilagođavanja terapije.

Nuspojave i rizici

Rupurut se generalno dobro toleriše i smatra se bezbednim za najveći broj ljudi, a alergijske reakcije su retke, ali moguće.

Kod uzimanja velikih doza, moguće su probavne smetnje, kao što su zatvor, dijareja, češće stolice ili povraćanje.

Osobe sa ozbiljnijim poremećajima funkcije bubrega ili jetre moraju biti naročito oprezni i konsultovati se sa lekarom pre upotrebe.

Pacijenti sa ozbiljnim stanjima koja pogađaju bubrege su pod povećanim rizikom od povećanja koncentracije magnezijuma i aluminijuma u krvi, posebno ukoliko se Rupurut uzima u dužem vremenskom periodu.

Rupurut i slični antacidi mogu promeniti pH u želucu, mogu uticati na apsorpciju drugih lekova, zbog čega se savetuje od jednog do dva sata između uzimanja antacida i antibiotika, suplemenata gvožđa i cinka ili lekova za štitnu žlezdu.

Da li je Rupurut zabranjen?

Ne, Rupurut nije zabranjen i nema istoriju povlačenja sa tržišta.

Zabuna kod pacijenata ponekada nastaje kao posledica činjenice da je sličan lek, iz grupe H2 blokatora, ranitidin povučen sa tržišta nakon što je u određenim serijama otkrivena potencijalno kancerogena supstanca.

Najčešća zamena za Ranisan, najčešće korišćen lek na bazi ranitidina, danas je famotidin, koji takođe spada u H2 blokatore.

S druge strane, Rupurut se nalazi u slobodnoj prodaji bez ikakvih zabrana i ne postoji razlog za zabrinutost, budući da ne sadrži istu aktivnu supstancu kao ranitidin i ne dovodi se u vezu s problemima nečistoća.

Alternative Rupurutu i dopunske metode

Rupurut neutrališe postojeću želudačnu kiselinu, ali ne utiče na njeno lučenje, pa nije dobar izbor za dugoročnu kontrolu prekomernog lučenja kiseline.

Kod hroničnih i ozbiljnih simptoma gastritisa ili GERB-a, inhibitori protonske pumpe ili H2 blokatori obično su bolji izbor, budući da imaju snažnije dejstvo i efikasniji su u zaštiti sluzokože želuda i jednjaka.

Osim lekova, različite promene u načinu života mogu imati snažan uticaj na smanjenje gorušice:

  • Izbegavanje kasnih obroka i ležanja odmah nakon jela
  • Postavljanje jastuka tako da je uzglavlje više, što smanjuje noćni refluks kiseline
  • Održavanje zdrave težine i izbegavanje preuske odeća koja vrši pritisak na stomak
  • Ograničavanje unosa masne i začinjene hrane, gaziranih pića, kafe i alkohola
  • Umereno konzumiranje citrusnih voćnih sokova i paradajza koji mogu pojačati kiselinu
  • Uključivanje napitaka i čajeva koji smanjuju kiselost
  • Povećavanje unos hrane bogate vlaknima

Osim ovih uobičajenih preporuka, za određene pacijente može biti od koristi uključivanje hrane bogate probioticima ili probiotskih suplemenata u ishranu, a u slučaju prisustva gasova i nadimanja, koji se mogu javiti zajedno sa prekomernim lučenjem kiseline, upotreba proizvoda na bazi simetikona može pomoći u njihovom eliminisanju.

Popularni lekovi koji sadrže simetikon uključuju Espumisan, Fluente, MeteoSpazmyl i brojne druge.

Takođe, pored simetikona i drugih lekova, dostupni su i brojni prirodni načini za izbacivanje viška gasova.

Zaključak

Rupurut je efikasan antacid koji brzo ublažava simptome povezane s pojačanom kiselošću želuca, poput gorušice i nelagodnosti nakon obroka.

Zahvaljujući aktivnoj supstanci hidrotalcitu, deluje brzo, pružajući privremeno olakšanje, ali ne utiče na dugoročno smanjenje lučenja kiseline.

Rupturut se smatra bezbednim za povremenu i ograničenu upotrebu u trudnoći, kada su česte epizode gorušice usled hormonalnih i fizičkih promena.

Iako se Rupurut može koristiti povremeno, kod hroničnih stanja poput GERB-a ili gastritisa, dugoročnija terapija inhibitorima protonske pumpe ili H2 blokatorima može biti efikasnija.

Pored farmakoloških rešenja, promene u načinu ishrane i životnim navikama igraju važnu ulogu u smanjenju simptoma i prevenciji ponovne pojave tegoba.