Stanicid mast (fusidinska kiselina): Šta je, za šta se koristi?

Sveže informacije

Stanicid mast je topikalni antibiotik za lečenje bakterijskih infekcija kože, koji sadrži aktivnu supstancu fusidinsku kiselinu

Fusidinska kiselina, tačnije supstanca natrijum-fusidat, deluje tako što sprečava sintezu proteina bakterija, što dovodi do usporavanja i zaustavljanja rasta patogenih mikroorganizama.

Stanicid mast se koristi kod različitih tipova inficiranih kožnih promena, uključujući impetigo, površinski folikulitis, sikozis barbe, paronihiju, eritrazmu, ali i određene slučajeve inficiranih dermatoza, posekotina ili ogrebotina.

Lokalni antibiotici imaju malu sistemsku apsorpciju, što ih čini efikasnim i bezbednim načinom za lečenje kožnih bolesti.

U ovom članku objasnićemo šta je Stanicid mast, kako deluje fusidinska kiselina, kako i za šta se koristi, kao i koji su rizici upotrebe ovog leka.

Šta je Stanicid mast i kako deluje?

Stanicid mast je antibiotik za lokalnu primenu koji sadrži natrijum-fusidat, supstancu iz grupe fusidinskih kiselina, koji se izdaje isključivo uz lekarski recept.

Stanicid je trenutno jedini lek na tržištu Srbije koji sadrži fusidinske kiseline, i to u obliku natrijumove soli, a koji je dostupan isključivo u obliku masti, pri čemu 1 g masti sadrži 20 mg fusidinske kiseline.

Fusidinska kiselina ima snažno antibakterijsko dejstvo, naročito protiv stafilokoka i nekih vrsta streptokoka.

Za razliku od sistemskih antibiotika koji se uzimaju oralno, Stanicid mast namenjen je lokalnoj upotrebi, tako što se nanosi na kožu u tankom sloju, pa se efekat leka direktno usmerava na oblast koja je pogođena infekcijom.

Zahvaljujući tome, sistemska apsorpcija je minimalna, a samim tim i rizik od mogućih sistemskih reakcija i nuspojava.

Natrijum-fusidat sprečava rast bakterija inhibicijom bakterijskog proteina zaduženog za sintezu proteina.

Na ovaj način se sprečava razmnožavanje i održavanje bakterija na površini kože, što kod površinskih, ograničenih infekcija, dovodi do veoma dobrih rezultata i brzog povlačenja simptoma.

Za šta se koristi Stanicid mast?

Stanicid mast se najčešće preporučuje kod blagih do umerenih bakterijskih infekcija kože gde su stafilokoke ili streptokoke glavni uzročnici.

Stanicid mast je efikasna kod širokog spektra primarnih i sekundarnih bakterijskih infekcija, ali u slučaju dubljih infekcija, ili infekcija koje zahvataju veću površinu kože, nekada nije dovoljna.

U ovim slučajevima lekar može propisati oralne antibiotike, dok se Stanicid mast ponekad koristi kao dopunski lek.

U nastavku slede najčešće indikacije za upotrebu Stanicid masti.

Impetigo

Impetigo je česta kožna infekcija koju karakterišu mehurići ispunjeni tečnim ili gnojnim sadržajem.

Nakon pucanja ovih mehurića formiraju se žućkasta kora, naročito na licu, oko nosa i usana, ili na drugim delovima tela.

Iako se najčešće javlja kod mlađih uzrasnih grupa, pogotovo dece u kolektivima, može se javiti i kod odraslih osoba s oslabljenom kožnom barijerom.

Površinski folikulitis

Površinski folikulitis predstavlja zapaljenje folikula dlake, gde je najčešće prisutna bakterijska infekcija stafilokama.

Na koži se mogu javljaju čvorići ili mehurići ispunjeni gnojem, praćeni svrabom ili peckanjem.

Ovakve promene obično pogađaju područja s gušćim rastom dlaka, uključujući butine, zadnjicu, vrat ili teme.

Sikozis barbe

Sikozis barbe obuhvata specifičnu upalu folikula dlake u predelu brade kod muškaraca, gde se stvaraju čvorići ispunjeni gnojem, krastice i crvenilo.

Ova pojava nije samo estetski problem već može izazivati i bol, peckanje i svrab.

Bakterija Staphylococcus aureus najčešće je odgovorna za ovo stanje, a Stanicid mast je veoma efikasna u eliminaciji ove vrste bakterija direktno u korenu dlake.

Paronihija

Paronihija predstavlja infekciju i zapaljenje koje se javlja oko nokta, najčešće usled urastanja nokta, zanoktica, nepravilnog sečenja noktiju ili čestog izlaganja ruku vodi i hemikalijama.

Glavni simptomi ovog stanja su crvenilo, bol, otok i pojava gnoja u mekom tkivu i koži oko nokta.

Primena Stanicid masti, naročito u ranoj fazi, utiče na ublažavanje bola i zaustavljanje daljeg širenja bakterija u dublje slojeve kože i nokatne ploče.

Eritrazma

Eritrazma je površinska infekcija kože u pregibima, poput predela ispod pazuha, u preponama ili između prstiju.

Ovo stanje se manifestuje blagim crvenilom, ljuspanjem ili promene boje kože, najčešće smeđe boje.

Pored toga, ove promene na koži su često praćene svrabom ili neprijatnim mirisom.

Zbog sličnih simptoma, eritrazma lako može da se pomeša sa gljivičnim infekcijama, pa je pravilna dijagnoza važna kako bi se primenio pravi način lečenja.

Kada se potvrđeno da su bakterije uzročnici, Stanicid mast može pomoći u brzom otklanjanju simptoma, dok se u slučaju gljivičnih infekcija koriste antimikotici, poput Canesten kreme.

Inficirani dermatitis

Postoje različite vrste dermatitisa, kao što su kontaktni ili ekcematoidni, a kod kojih lako dolazi do bakterijske infekcije usled narušene kožne barijere.

Kontaktni dermatitis počinje kao reakcija na spoljašnji iritans, kao što su hemimalije, deterdženti ili metali, ali se ponekad sekundarno inficira bakterijama, što dodatno pogoršava crvenilo, vlažnost i svrab.

Slično se može dogoditi kod ekcematoidnih promena, kada se lezije prekomerno češu i stvaraju male povrede, koje pogoduju prodoru bakterija.

Upotreba Stanicid masti u takvim situacijama ima za cilj brzo lokalno suzbijanje infekcije, što stvara preduslove za oporavak kože.

Pored toga, lekar može propisati i kreme sa kortikosteroidima, poput Sinoderma, ili hidratantne kreme, kao što je pantenol.

Manje inficirane rane ili posekotine

Manje rane, posekotine i ogrebotine koje pokazuju znake bakterijske infekcije, kao što su crvenilo, otok ili pojava gnoja, mogu se uspešno lečiti lokalnim antibioticima, uključujući Stanicid mast ili gentamicin.

Blago ispiranje rane antiseptičkim rastvorom pre nanošenja masti, olakšaće prodiranje aktivne supstance i ubrzati zarastanje.

Ovakve povrede su obično plitke, pa je lokalna terapija često dovoljna. Ipak, dublje ili veće rane ipak mogu zahtevati ozbiljniju medicinsku negu i u nekim slučajevima sistemske antibiotike.

Način primene i mere opreza

Stanicid mast je lek namenjen isključivo za spoljnu upotrebu na koži, odnosno ne sme gutati niti nanositi na sluzokože kao što su usta, nos i genitalije, osim ako lekar nije izričito tako propisao.

Priprema kože obično podrazumeva pranje zahvaćenog područja blagim sapunom ili antiseptikom, koje je potom važno dobro osušiti uz pomoć gaze ili čistog peškira.

Takođe, pre i nakon upotrebe Stanicid masti važno je dobro oprati ruke, osim ako se lek nanosi na ruke u cilju lečenja, kada ne treba prati pogođeno područje ruku nakon aplikacije leka.

Dovoljna je manja količina leka, koji se potom blago utrljava u kožu, bez velikog pritiska.

Stanicid mast se najčešće primenjuje tri do četiri puta dnevno, a lekar može smanjiti broj nanošenja ako se Stanicid mast koristi ispod zavoja.

Trajanje terapije obično je između pet i deset dana, u zavisnosti od napretka i reakcije pacijenta.

U situacijama kada se mast primenjuje na licu, naročito blizu očiju, posebno je važno izbegavati agresivno utrljavanje.

Ukoliko Stanicid mast dođe u kontakt sa očima, mogu se javiti suzenje, peckanje i crvenilo. Ispiranje oka hladnom vodom obično je dovoljno, ali ukoliko se jave problemi sa vidom, bol ili drugi ozbiljniji ili dugotrajniji simptomi, neophodno je javiti se lekaru.

Moguća neželjena dejstva

Topikalna primena natrijum-fusidata najčešće ne izaziva sistemske reakcije, budući da je apsorpcija u krvotok minimalna, ali postoje određeni rizici.

Kada se javljaju, nuspojave su najčešće lokalne promene na mestu primene na koži. Ovakve reakcije uključuju:

  • Crvenilo, peckanje ili svrab
  • Kontaktni dermatitis ili ekcem
  • Ređe, osip, mehurići ili stvaranje krastica

Iako veoma retko, moguće su i ozbiljnije, sistemske reakcije, kao što su otok lica, usana ili grla.

Ako dođe do razvoja simptoma ozbiljne preosetljivosti, poput otoka, izraženog crvenila ili pojave plikova, neophodno je prekinuti sa upotrebom i razmotriti javiti se lekaru.

Trudnoća i dojenje se ne smatraju apsolutnom kontraindikacijom, pošto je sistemska apsorpcija minimalna, ali preterana ili dugotrajna primena može potencijalno izazvati probleme.

Tokom ovog perioda, lekar će proceniti koristi i rizike i doneti odluku o primeni najefikasnijeg i najbezbednijeg leka.

Kada se koristi tokom dojenja, mast ne treba nanositi u predelu dojki, kako beba ne bi došla u kontakt s lekom.

Drugi lekovi koji se koriste za slična stanja

U lečenju površinskih bakterijskih infekcija kože, pored Stanicid masti na bazi fusidinske kiseline, često se koriste i druge antibiotski ili antiseptički lekovi i preparati.

Neki od njih obuhvataju gentamicin mast, preparate sa neomicinom i bacitracinom, kao i masti s mupirocinom.

Svi ovi lekovi imaju za cilj da eliminišu bakterije ili spreče njihovo umnožavanje na površini kože, a za ozbiljnije ili dublje infekcije, lekari mogu uvesti i kombinaciju lokalnih i oralnih antibiotika.

U situacijama kada su u pitanju gljivične ili mešovite infekcije, terapiju je obično neophodno proširiti na antimikotike ili antiseptike sa širokim spektrom.

Pored toga, u slučaju prisustva jake upale, kombinovani topikalni lekovi koji sadrže kortikosteroide i antibiotike, kao što su Hidrociklin mast ili Didermal mast i krem, mogu biti najbolji izbor.

Takođe, lekovi poput Triderm kreme i masti, koji sadrže kortikosteroid, antibiotik, i antimiotik, mogu biti posebno korisni kod mešovitih infekcija gljivicama i bakterijama, sa jakom upalnom komponentom.

S druge strane, blaže opcije, poput Pantenol krema, aloe vera gela ili Flogocid masti mogu biti dovoljni za određena stanja.

U svakom slučaju kod svake promene na koži preporučuje se poseta lekaru, koji će utvrditi uzrok problema, i na osnovu uzroka, lokacije i obima kožne promene, kao i drugih individualnih osobina pacijenta, preporučiti najbolju opciju lečenja.

Zaključak

Stanicid mast predstavlja efikasan i bezbedan lokalni antibiotik namenjen lečenju blagih do umerenih bakterijskih infekcija kože, zahvaljujući aktivnoj supstanci natrijum-fusidatu.

Ovaj lek deluje tako što suzbija sintezu bakterijskih proteina, čime se postiže brzo suzbijanje infekcije bez značajne sistemske apsorpcije.

Primena ove masti obuhvata različita stanja, od impetiga, folikulitisa i sikozis barbe, do paronihije, eritrazme, inficiranog dermatitisa i manjih rana.

Iako se nuspojave javljaju retko i uglavnom su blage, važno je pridržavati se uputstava o načinu upotrebe i konsultovati lekara u slučaju pojave bilo kakvih neočekivanih simptoma.