Zubni ili dentalni implanti predstavljaju veštačku, odnosno industrijski proizvedenu zamenu za nedostajući zub. Implanti faktički zamenjuju koren zuba i napribližniji su našem prirodnom korenu zuba.
Ugradnja zubnog implanta je minimalno invanzivna operacija, koja kratko traje i obavlja se u lokalnoj anesteziji.
Oporavak je kratkotrajan, najčešće nema otoka posle ugradnje, a bol nakon prestanka delovanja lokalne anestezije traje do dva dana, i tretira se analgeticima iz grupe brufena.
Zubni implanti se proizvode od materijala koji su testirani i biokompatibilni1 odnosno moraju da budu prihvatljivi za ljudski organizam tj. za viličnu kost u koju se ugrađuju i ne smeju da imaju nikakve iritativne faktore.
Materijal od koga se izrađuju je najčešće 98% titanijum, a pre ulaska u proizvodnju prošli su rigorozna testiranja kojima je dokazano da nema otpuštanja jona metala i ne štetnosti za ljudski organizam, što i predstavlja biokompatibilnost.
Procedura ugradnje zubnih implanata
Procedura ugradnje implanata je vrlo jednostavna za pacijenta i traje od 15 minuta do 40 minuta.
Vreme ugradnje implanta je u direktnoj korelaciji sa brojem implanta koji se ugrađuju kao i pozicijom na koju se ugrađuju.
Pacijent je u lokalnoj anesteziji kao i za svaku drugu hiruršku intervenciju a sama procedura nije bolna.
U nekim ordinacijama dostupna je opcija kompjuterizovane anestezije, precizno dozirane i sporo aplicirane anestezije upotrebom najsavremenije tehnologije, što smanjuje bol tokom davanja anestezije i osigurava apliciranje optimalne doze.
Po prestanku dejstva lokalne anestezije može doći do bola, što se kupira odnosno tretira analgeticima iz grupe brufena koji ne utiču na krvarenja.
Poželjno je da se odmah nakon gubitka zuba ili nakon ekstrakcije zuba izvede imedijatna tj. trenutna ugradnja implanta.
Nakon ekstrakcije zube radi se augmentacija odnosno nadokanda kosti koja nedostaje u predelu čašice ekstrahiranog zuba.
Taj prostor ne sme da ostane prazan pa se stavlja veštačka kost u granulama i membrana što je procedura koja traje svega pet minuta nakon čega se ugrađuje zubni implant.
Implant ne sme da se optereti najmanje tri do četiri meseca od ugradnje, posle čega se opterećuje trajnim protetskim radom.
Izuzetak od ovoga predstavlja imedijatna ugradnja, kod koje se odmah po ugradnji implanta ugrađuje i privremena krunica.
Privremene krunice imaju pre svega estetsku ulogu i ovi zubi se moraju štedeti kako ne bi došlo da odbacivanja implanta.
Ukoliko je prošlo nekoliko ili dugi niz godina bez zuba na mestu gde se ugrađuje implant, često dolazi do resorbcije odnosno razlaganja kosti u horizonalnom i vertikalnom smeru pa se mora nadoknaditi debljina ili visina kosti (augmentacija zubne kosti).
U ovim slučajevima, do ugradnje trajnih krunica mora proći između četiri i šest meseci.
Ukoliko se radi o estetskoj zoni, tj. o prednjim zubima, pa pacijent ne može da funkcioniše bez zuba, radi se privremeni protetski rad, koji ne sme da bude opterećen i mora da bude maksimalni isključen iz ugriza i zagrižaja.
Pacijent za to vreme jede mekšu i kašastu hranu do istika perioda od tri do četiri meseca kada zubni implant može da bude opterećen trajnim protetskim radom.
Ugradnja implanta odvija se u tri faze; prva faza predstavlja samu ugradnju zubnog implanta, u drugoj fazi postavlja se privremeni protetski rad, dok se u trećoj fazi krunica trajno postavlja.
Rezime:
Ugradnja zubnih implanata odvija se u tri faze. U prvoj fazi se ugrađuje sam dentalni implant, nakon nekoliko dana, u drugoj fazi, ugrađuje se privremena krunica koja se treba što manje opterećivati, i nakon između tri i šest meseci se u trećoj fazi fiksira trajna krunica i završava ugradnja zubnih implanata.
Od čega se sastoji zubni implant?
Zubni implant sastoji se od tri dela:
- Samog dentalnog implanta
- Abatmenta ili suprastrukture
- Krunice
Dentalni implant je, kao što smo već objasnili, veštačka zamena za koren nedostajućeg zuba. Abatment ili suprastruktura je veza između dentalnog implanta i vidljivog dela novog zuba, odnosno krunice.
Postavlja se zajedno sa krunicom u trećoj fazi ugradnje implanta, najčešće od četiri do šest meseci nakon ugradnje implanta.
Krunice mogu biti bezmetalne (keramičke) i metalokeramičke.
Bezmetalne su vrhunac današnje stomatologije, i najčešće se proizvode od cirkonijuma, materijala koji je estetski veoma zahvalan jer je prelamanje svetla i transparentnost veoma slična prirodnim zubima.
Pored toga, cirkonijum je biokompatibilan materijal2. Ovaj izrazito tvrd materijal se koristi i u svemirskim tehnologijama.
Iako se velika većina pacijenata zbog dugotrajnosti i estetike odlučuje za cirkonijumske krunice, zbog svoje cene metalokeramičke krunice i dalje su prilično popularne.
One u svojoj osnovi imaju metal, najčešće hirurški čelik, na koji se nanose slojevi keramike. Kod nekih pacijenata mogu izazvati alergijsku reakciju i imaju kraći vek trajanja od bezmetalnih krunica.
Rezime:
Zubni implanati sastoje se od tri dela. Titanijumskog zubnog implanta koji simulira prirodni koren nedostajućeg zuba. Krunice, odnosno zamene nedostajučeg zuba, i jedini deo koji je vidljiv. Treći deo je abatment ili suprastruktura, veza između zubnog implanta i krunice.
Uspešnost ugradnje i trajanje zubnih implanata
Uspešnost ugradnje implanata je veoma visoka, i iznosi preko 97%1.
Iako su upravo zbog pomenute osobine biokompatibilnosti slučajevi u kojima se implant odbacuje kao strano telo od strane našeg tela jako mali, važno je da do opterećenja implanta protekne dovoljno vremena kako bi se on stabilizovao i postao integralni deo naše vilice.
Po savremenoj nauci, uspešnost implanta se smatra njegovo trajenje i funkcija koja nije kraća od 10 godina.
Sve nakon toga je veliki uspeh, ali pacijent mora biti upoznat da treba da održava rigoroznu higijenu, da treba da izbegava pušenje i dolazi na redovne kontrole.
Kako produžiti trajanje zubnih implanata?
Zubni implanti se u najvećem broju uspešno održe preko deset godina. Ponekad, međutim, kost ne uspe u dovoljnoj meri da se stopi sa metalnim implantom. Pušenje, na primer, može doprineti otkazu implantata i komplikacijama.
Ako kost ne sraste u dovoljnoj meri, zubni implanta se uklanja, kost se čisti i možete ponovo da pokušate sa procedurom za oko tri meseca.
Možete pomoći da vaš stomatološki rad i preostali prirodni zubi traju duže ako:
- Praktikujte odličnu oralnu higijenu. Kao i kod vaših prirodnih zuba, održavajte čiste implantate, veštačke zube i tkivo desni. Posebno dizajnirane četkice, kao što je interdentalna četkica koja klizi između zuba, mogu pomoći u čišćenju uglova i pukotina oko zuba, desni i metalnih stubova.
- Redovno posećujte svog stomatologa. Zakažite stomatološke preglede kako biste osigurali zdravlje i pravilno funkcionisanje vaših implantata i pratite savete za profesionalno čišćenje.
- Izbegavajte štetne navike. Nemojte žvakati tvrde predmete, poput leda i tvrdih bombona, koji mogu da vam slome krunice – ili prirodne zube. Izbegavajte duvan i proizvode od kofeina koji mrlje zube. Ukoliko patite od bruksizma (škrgutanja zubima), pokušajte da rešite ovaj problem.
Garancija na zubne implante
Na sam zubni implant, odnosno materijal od kog je implant izrađen, proizvođači daju doživotnu garanciju.
Ipak, istrošenost samog implanta gotovo nikad nije razlog za zamenu implanta. Kao što smo rekli, trajenje implanta je najčešće nešto veće od deset godina, nakon čega je potrebno ugraditi novi implant, drugačije veličine ili tipa.
Zamenu je potrebno izvršiti jer se usled opterećivanja implanta dolazi do „trošenja“ kosti u koju je implant ugrađen, i garancija ne pokriva ove slučajeve.
Neke ordinacije će dati garanciju na trajanje implanta, uz obavezne redovne kontrole.
Garancija na krunice varira od ordinacije do ordinacije, ali najčešće je pet godina.
Rezime:
Uspešnost ugradnje zubnih implanata je veoma visoka, i iznosi preko 97%. Zubni implanti najčešće traju 10 do 15 godina, uz pravilno održavanje higijene, redovne kontrole stomatologa i izbegavanje štetnih navika. Garancije na materijal zubnog implanta je najčešće doživotna, a na dugovečnost kompletnog rada zavisi od ordinacije u kojoj se zubni implant ugrađuje, najčešće oko deset godina. Garancija na krunice takođe varira, najčešće oko pet godina.
Koja je cena zubnih implanata?
U zavisnosti od proizvođača implanta za koji se odlučite u dogovoru sa svojim stomatologom, materijala od kojih je izrađena krunica i ordinacije u kojoj implant ugrađujete zavisi i cena ugradnje.
Ugrubo rečeno, cena po dentalnom implantu, koja uključuje kompletan rad (dentalni implant, abatment ili suprastrukturu i krunicu) kreće se od 600 do 900 evra.
Stranci se često iznenade kada čuju koliko koštaju zubni implanti u Srbiji, jer su cene u Evropi, a posebno u SAD, Kanadi i Australiji, višestruko veće od cena u Srbiji.
Zbog toga je poslednjih godina sve je popularniji takozvani dentalni turizam, odnosno dolazak stranaca i ljudi iz dijaspore u Srbiju radi ugradnje većeg broja implanata i složenijih i većih stomatoloških radova.
Razlog je prvenstveno taj što su naši doktori veoma cenjeni, ali je njihov drastično jeftiniji nego u ostatku Evrope.
Rezime:
Cena zubnih implanata varira u zavisnosti od proizvođača, tipa i veličine zubnog implanta, materijala krunice i ordinacije u kojoj ugrađujete zubni implant. Prosečno, cena iznosi između 600 i 900 evra po kompletnom zubnom implantu.
Kontraindikacije za ugradnju implanata
Kada je reč o kontraindikacijama za ugradnju dentalnih implanata, razlikujemo dve vrste: apsolutnu i relativnu.
Apsolutna kontraindikacija za ugradnja implanata predstavlja postojanje malignih oboljenja kod pacijenata, odnosno pacijenti koji primaju zračnu ili hemio terapiju ne mogu biti kandidati za ugradnju implanata.
Postoje i relativne kontraindikacije, kao što je infarkt miokarda, gde se ugradnja može izvršiti uz prethodnu saglasnost kardiologa, po isteku tri do šest meseci od srčanog udara.
Druga oboljenja koja mogu biti kontraindikacija za ugradnju zubnih implanata:
- Autoimune bolesti, alergije i dijabetes. Ljudi sa stanjima kao što je reumatoidni artritis i dijabetes se sporije oporavljaju, što može sprečiti integraciju implanta u zubu kost.
- Lekovi. Obavezno recite svom stomatologu koje lekove pijete, jer neki mogu ometati integraciju implanta u zubnu kost. Lekovi protiv gorušice, na primer, ometaju obradu kalcijuma, tako da mogu smanjiti sposobnost vilične kosti da zaraste oko zavrtnja implantata.
- Bolesti desni. Zdrave desni su preduslov.
- Osteoporoza ili osteopenija. Procenjuje se da 20 procenata žena starijih od 50 godina ima osteoporozu, a procenjuje se da oko 50 procenata ima nisku koštanu masu, što često znači da će biti neophodan koštani transplantat da bi se osigurala dovoljna gustina kostiju da se implantat drži na mestu.
- Upotreba duvana. Nikotin ograničava dotok krvi u desni, što usporava proces zarastanja i doprinosi upali tkiva desni oko implantata. Korisnici duvana imaju stopu odbacivanja implantata do 20 procenata.
Vašem stomatologu predočite sve aktune i hronične zdravstvene probleme, kako bi bili sigurni da ste dobar kandidat za ugradnju zubnih implanata.
U slučaju da ne postoji mogućnost ugradnje implanta, pribegava se drugim protetskim rešenjima koja su manje efikasna od same ugradnje implantata.
Rezime:
Kontraindikacije kod ugradnje zubnih implanata najčešće se odnose na zdravstvena stanja koja usporavaju oporavak nakon ugradnje zubnog implanta, i samim tim povećavaju mogućnost njegovo za odbacivanje.
Svom stomatologu obavezno predočite sve akutne i hronične zdravstvene probleme, kao i lekove koje pijete.
All-On-4 i All-On-6
All-On-4 i All-On-6 je koncepcijsko rešenja za potpunu bezubost vilica. U donju vilicu se ugrađuje četiri implantata, a u gornju šest, koji nose titanijumsko- keramički rad od najmanje 12 krunica.
Rešenje je vrlo stabilno, a se ekonomske strane je povoljnije u odnosu na druga rešenja jer se koristi manji broj implantata.
Druga prednost ovog rešenja je što se bočni implanti postavljaju pod specifičnim uglom tako da oni mogu da budu duži i daju veću stabilnost i retenciju, pa se time izbegava potreba za operacijom kojom se podiže sinus (sinus lift) ili augmentacija zubne kosti.
Nakon ugradnje implanata može da se uradi privremeni protetski rad posle sedam dana pa je pacijent vrlo kratko vreme bez zuba. Kod pacijenata koji su dobri kandidati, privremeni protetski rad može biti ugrađen odmah po ugradnji implanata, u proceduri popularnog naziva zubi za 24 sata.
Po isteku 90 dana od ugradnje implanata, privremeni protetski rad zamenjuje se trajnim.
Da sumiramo, pacijenti koji dolaze u obzir za ovo rešenje se oni koji nemaju ni jedan zub u svojoj vilici (odnosno koji planiraju da urade ekstrakciju svih preostalih zuba).
Glavne prednosti ovog rešenja su ekonomska strana, jer se kombinacijom implanata i protetskog rada ostvaruju, kao i brzina kojom pacijent dobija nove zube.
Rezime:
All-On-4 i All-On-6 predstavljaju ekonomično rešenje za potpunu bezubost vilica i kombinuju zubne implante i protetski rad koji je fiksitran za zubne implante.
Zubni implant ili most?
Zubni implantati i mostovi mogu dati izgled prirodnog zuba, ali imaju svoje prednosti i mane. Evo pogleda kako se ove dve opcije zamene zuba upoređuju.
Prednosti zubnog mosta:
- Ne zahteva operaciju
- Niža inicijalna cena
- Obično zahteva samo dva odlaska kod stomatologa tokom nekoliko nedelja
Mane zubnog mosta:
- Mora da se zameni svakih pet do sedam godina (iako može potrajati i više od deset)
- Gubi prirodni izgled s vremenom
- Više karijesa na okolnim zubima nego kod implantata
- Može oštetiti zdrave zube oko zuba koji nedostaje
Prednosti zubnih implanata:
- Najčešće traju duže od 15 godina3
- Zadržavaju prirodan izgled duže nego mostovi
- Ne oštećuje zdrave zube oko implantata
- 97% implanata traje duže od deset godina
Mane zubnih implanata:
- Kompletna procedura može trajati do šest meseci
- Veća inicijalna cena
- Može dovesti do operativnih komplikacija
Kako odabrati između zubnih implanata i mostova?
Zubar će Vam dati najbolji savet za šta da se odlučite uzevši u obzir Vašu situaciju, a pre svega Vaš budžet i zdravstveno stanje.
Cena mostova je svakako povoljnija opcija, posebno ukoliko Vam nedostaje nekoliko vezanih zuba.
Zubni implanti su skuplja opcija i u slučaju više nedostajućih vezanih zuba svaki zubni implant će morati da bude operativno ugrađen, što je skupa i često nepraktičan zahvat.
Kao što već znate, zubni implanti zahtevaju operaciju i samim tim mogu biti neizvodljivo rešenje za pljude sa zdravstvenim stanjem koje usporava oporavak, kao što je dijabetes ili leukemija.
Najbolji kandidati za zubne implante su oni sa dobrim opštim zdravljem i čija je vilična kost bez propadanja i dovoljno zdrava da podrži implantat.
Gledajući trajanje celog procesa, most se može napraviti u dva odlaska tokom nekoliko nedelja, dok zubni implanti zahtevaju više vremena, između dva i šest meseci.
Za kraj, zubni implanti su stabilnije, dugotrajnije i estetski lepše rešenje.
Često je moguće kombinovati zubne implante i protetske radove, o čemu takođe treba da se konsultujete sa svojim stomatologom i na osnovu svih ovih informacija zajedno sa njim donećete najbolju odluku.
Važno je napomenuti da nije preporučljivo kombinovati vezivanje mosta za prirodni zub sa jedne, i zubni implant sa druge strane zbog odsustva amortizacionih efekata implanta.
Rezime:
Zubni implanti i zubni mostovi imaju svoje prednosti i mane. Stomatolog će na osnovu Vaše situacije proceniti šta je najefikasnije rešenje, kako po pitanju cene, tako i po pitanju broja operacija i brzine oporavka i završetka radova.
Ko su najpoznatiji proizvođači dentalnih implanata?
U Srbiji su dostupni svi najpoznatiji proizvođači zubnih implanata. Pacijentu mogu da biraju između Astra Tech, Straumann, Nobel Biocare, Zimmer, Bredent, BioHorizons, C-Tech i drugih proizvođača.
Vaš stomatolog će na osnovu Vašeg 3D snimka i pregleda odlučiti koji proizvođač i koja veličina implanata je najbolja opcija.
Najčešće postavljena pitanja
Koje su mane zubnih implanata?
Jedina mana implanata je što nemaju amortizacioni efekat koji prirodni zub ima, što za ljude koji su izgubili zub iz bilo kog razloga ne predstavlja problem.
Šta su mini zubni implanti?
Mini zubni implantati imaju istu strukturu kao i obični implantati, ali su manji.
Zbog svoje veličine najčešće ne zahtevaju sinus lift ili augmentaciju zubne kosti, mogu da stanu na manji prostori i koriste se za zamenu manjih zuba poput sekutića ili pretkutnjaka, a često mogu biti čak i jeftiniji.
Ova vrsta implanata u jednoj celini sadrži i sam implant i suprastrukturu.
Vaš stomatolog može da Vas posavetuje da li su mini implanti pravi izbor za nedostajući zub.
Koje su rizici ugradnje zubnih implanata? Koje su najčešće komplikacije i nuspojave kod ugradnje zubnih implanata?
Ukoliko ne postoje kontraindikacije za ugradnju implanata, rizik od neželjenih događaja je mali. Ipak, sve oralne operacije uključuju mali rizik od poremećaja krvarenja, infekcija i alergijskih reakcija.
Srećom, dugoročne komplikacije javljaju se retko. Implantat postavljen preblizu nerva može izazvati utrnulost ili peckanje jezika, usana, desni ili lica.
Odbacivanje stranog tela je retko, ali može izazvati bol na mestu implantata, zajedno sa otokom, groznicom i drhtavicom. Povreda područja oko implantata može ga olabaviti.
Ukoliko osetite bilo kakav problem, posetite svog stomatologa bez odlaganja.
Zapaljenje tkiva koje okružuje implantat je često posledica preterane sile ugriza i zahteva samo prilagođavanje ugriza.
Bakterijske infekcije se mogu lečiti antibioticima, nakon čega se održava dobra higijena.
Da li se može kombinovati proteza sa implantima?
Da, u slučaju većeg broja nedostajućih zuba, moguće je kombinovati protetiku i implante.
Postoje razne mogućnosti, a neke od njih su totalna proteza na dva implanta sa lokatorima, vizil proteza na četiri implanta sa lokatorima, vizil proteza na teleskopima, vizil proteza na prečkama, keramički most na šraf (All-On-4 i All-On-6).
Kombinovanje implanata i protetskih radova je često dobar izbor jer zahteva manji broj implanata, što utiče na cenu.
Zubni implant i magnetna rezonanca?
Titanijum, legura titanijuma i cirkonijum koji se koriste u većini zubnih implantata nisu feromagnetni metali, što ih čini savršeno bezbednim za ulazak u magnetnu razonancu4.
Uprkos tome, najbolje je da obavestite svog doktora da imate zubne implantate ako vam je potrebna magnetna rezonanca.
Metalni predmeti u telu i dalje mogu da ometaju snimanje čak i ako postoji mala šansa da će vas povrediti.
Takođe treba da obavestite svog doktora o svim metalnim plombama, krunicama, protezama ili protezama.
Da li svaka ordinacija ugrađuje implante?
Većina ordinacija danas sarađuje sa oralnim hirurzima koji imaju potrebno znanje i licence.
Šta je Hollywood Smile i može li se izvesti sa implantima
Hollywood Smile podrazumeva preobražaj svih vidljivih zuba na obe vilice, korišćenjem krunica, faseta i često implanata.
Najčešće se bira izrazito bela boja, za maksimalni efekat. Što se tiče zadnjih zuba, koji se manje vide često se ide na izbeljivanje kako bi se smanjila cena.
Ova usluga je gotovo potpuno orijentisana ka estetskom rezultatu, pa se umesto krunica koriste fasete kada je to moguće jer je njihova izrada manje invazivna.
Reference i izvori
2. Hyeongsoon Shin, Hyunjung Ko, Miri Kim, (2016), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4977346/
3. F.C. Setzer, S. Kim, (2014), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872851/
4. Chalakuzhiyl Abraham Mathew, Sudhakara Maller, Maheshwaran, (2013), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3722691/
5. AAID, (2021), https://www.aaid-implant.org/what-are-dental-implants/types-of-implants-and-techniques/
6. Tim sa Mayo Clinic, (2019), https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dental-implant-surgery/about/pac-20384622