Gde boli jetra? Kako izgleda bol i kada se javlja

Pitanja gde boli jetra, da li jetra boli i kako izgleda bol jetre su veoma česta, a odgovori koji se mogu čuti su različiti i stvaraju dodatnu konfuziju.

Jetra nema receptore za bol, što znači da sama jetra ne može da boli, već se bol može osećati kao opšti bol u stomaku, ili bol koji pogađa neke regije, poput leđa ili ramena.

Neka stanja i bolesti jetre mogu izazvati oštar bol ili bol tokom disanja.

Bol u jetri je obično generalizovan i ne pogađa samo jedno područje, pa je često teško procenititi kada boli jetra i shodno tome obratiti se lekaru.

U ovom članku objasnićemo kako i gde boli jetra, koji su simptomi koji ukazuju na problem sa jetrom, kao i koji su najčešći uzroci.

Kako boli jetra?

Jetra se nalazi u gornjem desnom delu stomaka, uvučena iza donjih rebara i ispod dijafragme.

Bol u jetri može biti teško dijagnostikovati jer može imati mnogo oblika, a pošto jetra ne sadrži receptore za bol, nelagodnost je obično rezultat upale ili oštećenja okolnih tkiva.

Bol jetre se može javiti upravo u gornjoj desnoj strani stomaka u blizini trudnog koša, a ponekad problemi sa jetrom mogu izazvati i bol u drugim delovima tela, kao što su leđa, ramena ili želudac.

Na to kako boli jetra u velikoj meri utiče uzrok bola. Bol jetre može:

  • Biti tup i uporan, u gornjem delu stomaka
  • Biti oštar i probadajući, koji se javlja i prestaje
  • Davati osećaj punoće, nadimanja i nadutosti stomaka
  • Stvarati osetljivost gornjeg dela stomaka na dodir

Bolesti jetre osim bola, mogu izazvati i druge prateće simptome, poput:

Bolesti jetre takođe mogu izazvati zapaljenje u celom telu, što dovodi do opšteg lošeg osećaja.

Ascit ili ascites je stanje kod kog dolazi do akumulacije tečnosti u abdomenu uzrokovano oboljenjem jetre, i može dovesti do oštrog bola, a bol se može pogoršavati ili javljati samo pri disanju.

Kako razlikovati bol jetre i žučne kese?

Veoma često se bol jetre i žučne kese mešaju i teško prepoznaju, budući da se oba organa nalaze u gornjem desnom delu stomaka.

Žučna kesa je organ u obliku kruške koji se nalazi neposredno ispod jetre.

Bol u žučnoj kesi je obično oštriji i intenzivniji, i najčešće se javlja iznenada, nakon obroka ili tokom sna.

Pored toga, bol u žučnoj kesi se obično javlja u talasima koji traju od 30 minuta do nekoliko sati.

Najčešće stanje koje dovodi do problema sa žučnom kesom je napad žuči, stanje kod kog je došlo do pokretanja kamena u žuči.

Napad žuči obično prate i drugi simptomi, kao što su znojenje, mučnina, povraćanje i bol u grudima.

Simptomi koje izazivaju problemi sa žučnom kesom i jetrom se često preklapaju, pa je neophodno posetiti lekara kako bi se odredio uzrok bola.

Napad žuči se smatra urgentnim stanjem koje zahteva neodložno lečenje i najčešće podrazumeva hirurško uklanjanje žučne kese.

Ishrana nakon operacije žuči smanjiće tegobe koje nastaju tokom perioda adaptacije tela na izostanak ovog organa, nakon čega se najveći broj pacijenata može vratiti sasvim normalnom načinu života i režimu ishrane.

Pored toga, privremeno smanjenje i prestanak sa fizičkim aktivnostima posle operacije žuči je nužno kako bi se omogućio oporavak i sprečile komplikacije.

Uzroci bolova u jetri

Bol u jetri može se javiti iz različitih razloga, a svaki od uzroka, odnosno stanja koja dovode do bola takođe može imati i druge prateće simptome.

U nastavku slede mogući uzroci bola u stomaku ili leđima.

Hepatitis

Hepatitis se stanje koje podrazumeva upalu jetre, i najčešće je izazvano virusnim infekcijama.

Pored različitih vrsta infekcija, kao što su hepatitis A, B i C, do zapaljenja jetre može doći i usled upotrebe nekih vrsta lekova i zloupotrebe alkohola.

Bol jetre povezan sa hepatitisom, odnosno upalom jetre, obično se opisuje kao tup bol ili nelagoda u gornjem desnom delu stomaka.

Drugi simptomi mogu uključivati taman urin, bledu boju stolice, žuticu, neobjašnjiv umor, bol u zglobovima i mišićima, kao i mučninu i povraćanje.

Ciroza jetre

Ciroza jetre je hronično, progresivno stanje koje uzrokuje ožiljke i trajno oštećenje jetre.

Dugotrajna prekomerna konzumacija alkohola ili druge bolesti jetre, poput hepatitisa, mogu dovesti do ciroze.

Ciroza jetre obično ne izaziva nikakve simptome sve dok bolest nije značajno uznapredovala, što otežava pravovremeno dijagnostikovanje.

Kada se razviju simptomi, oni mogu uključivati blagi bol u gornjem desnom delu stomaka, umor, svrab kože, neplaniran gubitak težine, grčeve i slabost mišića, kao i gubitak apetita.

Masna jetra

Bolest masne jetre nastaje kada dođe do akumulacije prekomerne masti u ćelijama jetre.

Jetra prirodno sadrži male količine masti, no ukoliko preko 5 do 10% mase jetre čini masnoća, može se postaviti dijagnoza masne jetre.

Masna jetra vremenom dovodi do oticanja i oštećenja jetre, koja prolaze kroz različite faze, poput fibroze i ciroze jetre, a kako bi se sprečile ove komplikacije, neophodne su korekcije u načinu života i ishrane.

Masnu jetru i fibrozu jetre moguće je zaustaviti i lečiti, za razliku od ciroze jetre koja predstavlja veoma ozbiljno, nepovratno oštećenje ovog organa.

Ovo stanje kod trećine ljudi izaziva bol koji može biti blag, ili samo davati osećaj punoće u regiji jetre. Ređe, mogu se javiti oštri bolovi u ovom delu abdomena.

Drugi simptomi masne jetre mogu biti i umor, slabost, slab apetit, žutica, kao i nakupljanje tečnosti u nogama ili stomaku.

Opstrukcija žučnih kanala

Do opstrukcije žučnih kanala dolazi kada se zapuše kanali koji prenose žuč od jetre do žučne kese i tankog creva.

Opstrukcija žučnih kanala može biti bolno stanje, koje se opisuje kao dubok, bolan osećaj u gornjem desnom delu stomaka.

Tamna mokraća, groznica, svrab kože, mučnina i povraćanje, kao i pojava žutice su drugi simptomi koji mogu pratiti ovo stanje.

Apsces jetre

Apsces jetre je akumulacija gnoja u jetri, do kog može doći kao posledica bakterijske ili parazitske infekcije, ali i povrede jetre.

Apsces jetre može dovesti do veoma jakih bolova u gornjem desnom delu stomaka ili čak nelokalizovano, u celom stomaku.

Bol u desnom ramenu, groznica, gubitak apetita, slabost, mučina i povraćanje su česti prateći simptomi ovog stanja.

Ciste jetre

Ciste su vrećice ispunjene tečnošću koje se mogu razviti u jetri.

Ovo stanje najčešće ne izaziva nikakve simptome i tegobe, ukoliko cista žnačajno ne poraste ili je prisutan veći broj cisti.

U tim slučajevima pored bola i nelagode, mogu se javiti i kratak dah, problemi sa varenjem, nadimanje ili otok abdomena.

Retko, može doći i do unutrašnjeg krvarenja.

Rak jetre

Rak jetre obično ne izaziva simptome u svojim ranim fazama, no može se javiti nelagoda u gornjem desnom delu stomaka kako bolest napreduje.

Drugi simptomi ovog stanja su otečen stomak, bol u ramenu ili leđima, žutica, gubitak apetita, ili pojava tvrde kvržice u predelu jetre, ispod grudnog koša sa desne strane.

Faktori rizika

Bol jetre obično je znak određenog problema koji pogađa jetru. Različiti faktori mogu povećati rizik od razvoje bolesti jetre, uključujući i genetski faktor.

Na neke ovih faktora moguće je uticati promenama životnih navika. Faktori rizika uključuju:

  • Prekomernu upotrebu alkohola u dužem vremenskom periodu
  • Infekcije virusnog hepatitisa
  • Gojaznost
  • Dijabetes tipa 2
  • Pušenje
  • Izloženost toksinima koji mogu oštetiti jetru, poput pesticida ili insekticida
  • Upotrebu injekcionih narkotika

Kada treba posetiti doktora

Bolesti jetre često ne izazivaju nikakve tegobe u ranoj fazi.

Jedan od prvih simptoma može biti umor, koji se pak može povezati sa mnogim stanjima i načinom života.

Na bolest jetre može se posumnjati kada se jave i drugi, ozbiljniji simptomi, kao što su laka pojava modrica, žutica, svrab kože ili bol u stomaku.

Neki od simptoma koji mogu ukazivati na akutnu insuficijenciju jetre, odnosno stanje koje zahteva hitno lečenje uključuju:

  • Dijareju
  • Krvarenje koje je ne prestaje
  • Iskašljavanje ili povraćanje krvi
  • Konfuziju
  • Žuticu
  • Otečen stomak usled akumulacije tečnost
  • Bol na desnoj strani stomaka

Dijagnostika

Kako bi se postavila pravilna dijagnoza, odnosno utvrdilo da li je jetra uzrok bola i simptoma, neophodan je lekarski pregled.

Lekarski pregled počinje uzimanjem detaljne anamneze, kao i dodatnih podataka o lekovima koji se uzimaju, načinu ishrane i konzumaciji alkohola.

Fizički pregled stomaka uključuje i palpiranje, odnosno blago pritiskanje stomaka. Jetra normalne veličine najčešće se ne oseća pod prstima, dok se ona može opipati u slučaju uvećane jetre.

Pored toga, različite analize krvi, uključujući i proveru enzima jetre mogu biti potrebni kako bi se procenila funkcija ovog organa.

Ukoliko se sumnja na bolest jetre, dodatni pregledi poput ultrazvuka abdomena, rendgenskog snimanja, CT skeniranja ili magnetne rezonance mogu biti neophodni.

Za praćenje stanja jetre, kao i utvrđivanje stepena oštećenja najpouzdanijim načinom smatra se biopsija jetre.

Tokom ove procedura uzima se deo tkiva jetre koji se potom analizira i utvrđuje prisustvo i stepen promena.

Lečenje

Lečenje bola u jetri zavisi od uzroka bola.

Nekada je uzrok bola relativno bezazlen i rezultat kratkotrajnih problema sa ishranom ili prevelikim unosom alkohola.

Preporuke u ovim slučajevima su da se konzumira veća količina tečnosti, izbegava alkohol i masna hrana.

Pored toga, trebalo bi povećati unos neprarađene hrane bogate vlaknima, vitaminima i mineralima, poput voća, povrća, integralnih žitarica, mahunarki, nemasnih izvora proteina i dobrih masti.

Pravilno držanje i uspravno sedenje može pomoći u smanjenju bola, budući da se na ovaj način smanjuje pritisak na jetru.

Redovna fizička aktivnost i održavanje nivoa holesterola u krvi u normalnim vrednostima takođe može pomoći u lečenju jetre.

Kako bi se smanjio rizik od oštećenja jetre, trebalo bi ograničiti upotrebu nesteroidnih antiinflamatornih lekova, poput aspirina, ibuprofena ili paracetamola.

Ovi lekovi moraju se filtrirati u jetri, što stvara dodatno opterećenje i potencijalno mogu dovesti do bola i komplikacija.

Pored toga, lekovi iz ove grupe mogu izazvati pojavu čira na želucu ili povećati rizik od komplikacija, kao što je pucanje čira.

Ukoliko ove promene životnih navika i ishrane ne dovedu do željenih rezultata, dodatno lečenje može biti neophodno.

Neki od lekova koji mogu biti uključeni u terapiju jetre su različiti antivirusni lekovi protiv hepatitisa, lekovi za snižavanje ili sprečavanje nakupljanja amonijaka i drugi.

Na kraju, treba pomenuti da tretmani koji se oglašavaju kao tretmani za čišćenje jetre obično nisu delotvorni, i sa sobom nose značajno više rizika nego mogućih koristi.

Zaključak

Jetra je organ koji nema receptore za bol, te se bol izazvan problemima sa jetrom obično javlja nelokalizovano usled upale okolnih tkiva.

Najčešće se bol usled stanja koja pogađaju jutru javlja ispod grudnog koša, sa gornje desne strane stomaka, u leđima ili ramenu.

Pored bola, mogu se javiti i drugi simptomi i tegobe, koje zavise od toga šta je uzrok, a mogu da uključuju žuticu, umor, mučninu, povraćanje i groznicu.

Lečenje se najčešće svodi na promene načina života, povećanje fizičke aktivnosti i promene u režimu ishrane.

Većina stanja koja pogađaju jetru moguće je lečiti, odnosno jetra je u stanju da se regeneriše i oporavi uz zdraviji način života i eventualno lečenje.

Ipak, promene koje nastaju usled ciroze jetre su trajna i nije moguće izlečiti ih.