Trnjenje jezika: Uzroci i kada se javiti lekaru

Trnjenje jezika je neprijatan osećaj koji se stručno naziva parastezija, i može pogoditi bilo koji deo tela.

Ovaj osećaj se često opisuje i kao bockanje, svrab, peckanje, hodanje mrava ili golicanja.

Uzroci trnjenja jezika mogu biti razni, od bezopasnih poput treme, nervoze i anksioznosti, pa do ozbiljnih kao što je šlog.

Trnjenje jezika često je praćeno trnjenjem donje vilice ili usana.

U nastavku ćemo objasniti moguće razloge zbog kojih dolazi do trnjenja jezika, od kojih je najveći deo bezopasan, ali najpre ćemo objasniti koji prateći simptomi su razlog za hitno obraćanje lekaru.

Kada trnjenje jezika zahteva hitno obraćanje lekaru?

Najčešće trnjenje jezika je potpuno bezopasno, ali ponekad utrnulost ili peckanje jezika mogu biti znak moždanog udara ili prolaznog ishemijskog napada (TIA), odnosno mini-udara.

Potražite hitnu medicinsku pomoć ako osetite bilo koji od ovih simptoma pored trnjenja jezika:

  • Slabost ili utrnulost u ruci, nozi ili licu ili na jednoj strani tela
  • Opuštenost lica
  • Probleme sa govorom
  • Teškoće u razumevanju ili konfuziju
  • Gubitak vida
  • Vrtoglavicu ili gubitak ravnoteže
  • Jaku glavobolja

Simptomi TIA mogu trajati samo nekoliko minuta, ali su i dalje ozbiljni.

TIA i moždani udar su hitna medicinska stanja stoga odmah pozovite hitnu pomoć ako sumnjate na TIA ili moždani udar.

Drugi uzroci trnjenja jezika

Srećom, kao što smo na početku objasnili, najveći broj uzroka trnjenja jezika nije ni blizu opasan kao moždani udar ili prolazni ishemijski napad.

Slede uobičajeni uzroci trnjenja jezika.

Alergijske reakcije

Alergijske reakcije na hranu, lek i različite hemikalije mogu lako dovesti do toga da jezik otekne, svrbi i trne.

Alergije na hranu su reakcije imunog sistema koji ne funkcioniše pravilno, i koje određene namirnice prepoznaje kao štetne.

Pored problema sa jezikom, može doći i do određenih promena na gornjem nepcu, kao što su peckanje, bol ili nelagoda.

Najčešće namirnice koje izazivaju alergije su:

  • Jaja
  • Kikiriki i orašasti plodovi
  • Riba
  • Školjke
  • Mleko
  • Pšenica
  • Soja

Osim ovih namirnica, alergija na polen može takođe izazvati otečen jezik, peckanje i trnjenje jezika.

U najvećem broju slučajeva alergija simptomi su relativno blagi, i potrebno je izbegavati alergene.

Međutim, teške alergijekse reakcije mogu biti teške i ugroziti život, a simptomi koji pokazuju da je potrebno hitno se obratiti hitnoj pomoći oključuju otežano disanje ili stezanje u grlu, oticanje usana, otežano gutanje i slično.

Afte

Afte su mali, plitki čirevi koji se mogu formirati na jeziku, obrazima ili desnima.

Doktori i stomatolozi nisu u potpunosti sigurni šta uzrokuje pojavu afti, ali povrede usta, pad imuniteta, alergije i osetljivost na hranu, hormonske promene, prisustvo virusa i bakterija mogu da doprinesu pojavi afti.

Afte su bolne i neprijatne, ali najčešće spontano prođu za oko nedelju dana.

Pacijentima se preporučuje da izbegavaju jako začinjenu, kiselu, ljutu i hrskavu hranu kako bi sprečili iritiranje rane.

Osim toga, ispiranje usta slanim rastvorom ili rastvorom hidrogen peroksida može biti od pomoći.

Pored toga, studije pokazuju da je ispiranje usta uljima poput kokosovog ili susamovog podjednako efikasno u uklajanju bakterija kao i korišćenje tečnosti za ispiranje usta.

Konačno treba pomenuti da nisu sve bubuljice na jeziku afte. Različite izrasline mogu se javiti na jeziku, a većina njih su bezopasne i povlače se bez lečenja.

Za razliku od oralnog herpesa, afte se javljaju u ustima, dok se herpes najčešće javlja na usni.

Više informacija o prepoznavanju da li se radi o afti ili herpesu dostupno je u posebnom članku.

Pored toga, upala sluzokože usne duplje, koja se naziva i stomatitis, može biti praćena pojavom afti ili herpesa, u zavisnosti od vrste stomatitisa.

Iako u najvećem broju slučajeva ne izaziva bol i nelagodu, leukoplakija može dovesti do blage nelagode na mestu na kom se nalazi, posebno ukoliko pokuša da se ukloni.

Leukoplakija je obično izazvana pušenjem, zbog čega se naziva i pušački jezik, no u 10 do 15% slučajeva može biti i znak oralnog kancera.

Hipoglikemija

Jedan od simptoma niskog šećera u krvi ili hipoglikemije je iznenadni osećaj utrnulosti ili peckanja jezika, donjoj vilici ili usnama.

Osobe sa dijabetesom su posebno izložene riziku, pa bi trebalo da provere nivo glukoze u krvi.

Pored toga, trnjenje jezika u trudnoći vrlo često je posledica pada nivoa šećera u krvi, i jedna od mogućih pojava koje se tiču oralnog zdravlja i trudnoće.

Kada je reč o trudnoći i trnjenju jezika, do njega može dovesti i uklješten nerv u kičmi, do koga dolazi zbog povećanog pritiska usled trudnoće.

Nedostatak vitamina i minerala

Kod nedovoljnog unosa određenih vitamina i minerala kroz izbalansiranu ishranu mogu se javiti simptomi trnjenja jezika.

Trnjenje jezika može biti simptom da organizmu nedostaje gvožđe, cink, neki od B vitamina a posebno B12, kalcijum, ili fosfor.

Ovi važni vitamini i minerali su važni za zdravlje zuba, ali i sveukupno zdravlje.

Nedostatak gvođža i vitamina B12 prepoznati su kao faktori rizika kod upale jezika, što u nekim slučajevima može dovesti do osećaja trnjenja ili pečenja jezika.

Prirodan način za unapređenje nivoa gvožđa u organizmu jeste povećan unos namirnica bogatih gvožđem, dok se za podizanje vrednosti obično pribegava suplementima.

Više o tome kako izabrati najbolji vitamin B12 može se pročitati u odvojenom članku.

Pored toga, nedostatak vitamina B grupe, vitamina C ili vitamina E može povećati rizik od razvoja proširenih vena ispod jezika.

Iako su izražene plave vene ispod jezika u daleko najvećem broju slučajeva potpuno asimptomatsko stanje, ponekad mogu izazvati blagi osećaj trnjenja ili nelagode, posebno na dodir kada se sužava protok krvi.

Migrena

Ove intenzivne glavobolje mogu dovesti do osećaja da jezik, lice ili ruke trnu.

Iako razlog za ovo u potpunosti poznat, pretpostavlja se da neki električni ili hemijski signali u mozgu mogu da utiču na ovo.

Drugi simptomi migrene uključuju probleme sa vidom, osetljivost na svetlost, mučninu i povraćanje, kao i probleme sa govorom.

Ukoliko se javi bol u glavi, i trnjenje jezika, vrlo je moguće da je uzrok migrena. Ako su simptomi novi, preporučuje se kontrola doktora.

Oštećenje nerva tokom oralne operacije

Jezični nerv nalazi se u donjoj vilici, i odgovoran je za osećaj u prednjem delu jezika.

Tokom različitih stomatoloških operacija, poput ugradnje implanata ili uklanjanja umnjaka.

Oštećenje ovog nerva može dovesti do trnjenja jezika i donje vilice, osećaja utrnulosti i bockanja, a ponekad i promene u ukusu hrane ili pića.

Ovaj osećaj može zahvatiti samo jednu stranu jezika ili se proširiti na usne i bradu.

Srećom, oko 90% ovih povreda nerava su privremene i prolazne, te dolazi do potpunog oporavka u roku od 8 nedelja.

Ako simptomi traju duže od 6 meseci, povreda nerva se smatra trajnom i zahtevaće lečenje.

Stres i anksioznost

Stres i trnjenje jezika nisu tako retka kombinacija. Anksioznost takođe može dovesti do sličnih problema, a kako bi ovaj neprijatan osećaj zaustavio neophodno je otkloniti uzroke i smanjiti nivoe stresa i anksioznosti.

Uključivanje fizičke aktivnosti, različitih tehnika relaksacije i opuštanja, odlazak na psihoterapiju i druge intervencije mogu da budu od pomoći.

Lupanje ili preskakanje srca i trnjenje jezika često idu u kombinaciji kada su uzrokovani povećanom količinom stresa i anksioznosti.

Stres osim trnjenja jezika može biti i jedan od okidača za pojavu bruksizma, tj. škrgutanja zubima.

Zaključak

U ovom članku objasnili smo najčešće razloga zašto trne jezik, ali i usana i vilice, najčešće donje.

Razlozi su brojni, no većinom se ne radi o ozbljnim zdravstvenim problemima, već o stanjima koje spontano prolaze u kraćem ili dužem vremenskom roku.

Izuzetak predstavljaju moždani udari i prolazni ishemijski napad (TIA), koji su praćeni dodatnim simptomima i koji zahtevaju najhitniju reakciju kako bi se pacijentu spasio život i sprečile trajne posledice.

Ostali slučajevi uključuju nedostatak različitih vitamina i minerala, stres i anksioznost, povrede tokom stomatoloških operacija, alergije i pad nivoa šećera u krvi.

Kod nekih ljudi usled loše oralne higijene ali i drugih uzroka dolazi do pojave belog jezika međutim ova dva stanja najčešće nisu povezana.

Ukoliko su prisutne naslage na jeziku, korišćenje čistača jezika može biti od pomoći.

Trnjenje jezika u trudnoći najčešće je upravo izazvano niskim nivoom šećera u krvi, i ne treba da predstavlja razlog za zabrinutost ukoliko se nivo šećera u krvi drži pod kontrolom. Uklješten nerv u kičmi može dovesti do sličnog osećaja, kako beba raste.

U svakom slučaju, ukoliko trnjenje jezika ne prestaje duži vremenski period, ili su priustni i drugi simptomi, potrebno je javiti se doktoru ili stomatologu kako bi se izvršile svi potrebni pregledi.