Žut jezik kod dece i odraslih: Uzroci i lečenje

Sveže informacije

Žut jezik je najčešće potpuno bezopasan simptom uzrokovan nakupljanjem bakterija, ali može biti i posledica određenih životnih navika ili zdravstvenih problema.

U nekim slučajevima, žut jezik može biti posledica žutice, ili rana faza stanja koje se naziva crni dlakavi jezik.

Najčešće se problem sa žutim jezikom može rešiti unapređenjem oralne higijene i promenom životnih navika.

Ukoliko se na ovaj način ne reši problem žutog jezika, neophodno je javljanje stomatologu ili lekaru, posebno u slučajevima kada su prisutni i drugi prateći simptomi.

U ovom članku govorimo u uzrocima, simptomima i načinu lečenja žutog jezika.

Simptomi žutog jezika

Žut jezik obično nije praćen drugim simptomima osim same prebojenosti jezika.

U nekim slučajevima, mogu se javiti i suva usta usled nedostatka pljuvačke, što može izazvati tegobe kao što su:

Pored toga, mogu se javiti osećaj peckanja ili trnjenja jezika, kao i pojava bubuljica i kvržica na jeziku.

Izgled žutog jezika zavisi od osnovnog uzroka. Neki od mogućih izgleda i promena na površini jezika uključuju pojavu:

  • Tankog, gotovo providnog žutog ili tamno belog sloja koji je suv ili lepljiv
  • Debelog sloja žutih ili tamno belih naslaga koje su suve ili lepljive
  • Žutog filma koji se pojavljuje neravno ili na polovini jezika
  • Jarko žutog filma koji u nekim delovima taman ili gotovo crn, kod stanja koje se naziva dlakavi jezik

Ukoliko je uzrok promene boje gljivična infekcija, mogu se javiti i bele fleke na jeziku.

Uzroci

Neke životne navike, stanja i lekovi mogu da povećaju rizik od pojave žutog jezika, no u najvećem broju slučajeva reč je o lošoj oralnoj higijeni.

U nastavku slede mogući uzroci žutog jezika.

Loša oralna higijena

Kada se zubi i jezik ne peru redovno i pravilno, bakterije, ostaci hrane i ćelije mogu se nakupiti na papilama jezika, malim izbočinama koje oblažu vrh i strane jezika.

Ako se ne uklone i nađu na jeziku u većoj količini, bakterije mogu osloboditi pigmente koji dovode do prebojenosti jezika.

Pravilno održavanje higijene podrazumeva pranje zuba dva puta dnevno, najmanje po dva minuta, korišćenjem paste za zube sa fluorom.

Pored toga, čišćenje jezika može pomoći da se ove neželjene materije uklone sa jezika. Čišćenje jezika može se obaviti četkicom, ivicom kafene kašičice ili čistačem za jezik.

Na kraju, određene vrste hrane i pića, duvan i lekovi mogu uticati na promenu boje jezika, o čemu će biti reči u nastavku članka.

Neka sredstva za oralnu higijenu

Neki proizvodi za oralnu higijenu, poput tečnosti za ispiranje usta ili pasta za zube, sadrže sastojke koji kod nekih ljudi mogu izazvati suva usta, iritaciju kože na jezika i promenu boje jezika.

Sastojci koji mogu imati ovakav efekat uključuju:

  • Peroksid
  • Alkohol
  • Eukaliptus
  • Mentol
  • Timol
  • Hamamelis

Uobičajena preporuka je da se ne koriste sredstva za ispiranje usta sa alkoholom, osim ukoliko je to eksplicitno preporučeno ili prepisano od strane stomatologa.

Upotreba duvana

Jedinjenja i toksini u duvanskom dimu veoma često mogu dovesti do pojave žutog jezika. Pored toga, pušenje je takođe faktor rizika za razvoj stanja koje se naziva crni dlakavi jezik.

Osim što direktno može uticati na prebojavanje jezika, duvan može izazvati povećanje ćelija što ostacima hrane i bakterijama olakšava zadržavanje na površini jezika i povećava rizik od prebojenosti.

Disanje na usta ili suva usta

Pljuvačka i oralno zdravlje su tesno povezani, a uloga pljuvačke je da spira ostatke hrane i bakterije sa zuba i jezika.

Disanje na usta, dehidratacija i drugi uzroci mogu dovesti do pojave suvih usta, što olakšava bakterijama i česticama hrane da se zadrže u ustima, olakšavajući napredovanje bakterija.

Ukoliko se one razmnože u velikom broju, mogu izazvati žut jezik, ali i druge oralne probleme, kao što su nakupljanje plaka i formiranje zubnog kamenca.

Ova stanja povećavaju rizik od pojave karijesa i upale desni.

Crni dlakavi jezik

Crni dlakavi jezik je prilično često, nekancerozno stanje kod kog bakterije ili gljivice izazivaju pojavu uvećanog jezika koji je prekriven slojem nalik na dlake.

Jezik je kod ovog stanja obično veoma taman ili crn, no u nekim slučajevima može biti žut, plav ili zelen.

Crni dlakavi jezik osim što izgleda loše, obično ne izaziva druge tegobe. Retko, mogu se javiti mučnina, grčevi, loš zadah ili osećaj peckanja i gorenja jezika i usta.

Hrana i aditivi

Neke vrste hrane i pića mogu izazvati privremenu promenu boje jezika, uključujući i žutu ili oker boju jezika. Primeri ovih hrana i pića uključuju:

  • Kafu i čaj
  • Slatkiše i grickalice
  • Začine poput kurkume ili karija
  • Vitamine i suplemente

Fondani, kremovi, prerađeni proizvodi i svi drugi proizvodi sa dodatim bojama i aditivima mogu izazvati privremenu prebojenost zuba, ali i stolice, i vrlo su često uzrok pojave žute ili zelene stolice.

Određeni lekovi

Određene vrste lekova i medicinskih sredstava mogu dovesti do promene boje jezika i povećati šansu za razvoj žutog jezika.

Povećanu verovatnoću od žutog jezika mogu uzrokovati lekovi kao što su:

  • Lekovi za dijabetes
  • Lekovi za razređivanje krvi
  • Antibiotici
  • Lansoprazol, sastojak inhibitora protonske pumpe, lekova koji se koriste kao lek za želudac i smanjivanje želudačne kiseline, odnosno terapiju stanja kao što su gorušica i GERB
  • Hlorheksidin, koji se može naći u nekim antiseptičkim sredstvima za ispiranje usta
  • Bizmut subsalicilat, sastojak lekova protiv mučnine, gorušice, dispepsije, i dijareje
  • Antipsihotici

Bizmut subsalicilat osim promene boje jezika je veoma često uzrok i pojave crne stolice.

Oralni drozd

Kandida je gljivica koja se prirodno nalazi u organizmu, uključujući i usta i creva.

Ukoliko se kandida u ustima prekomerno razmnoži, može izazvati pojavu belih ili žutih mrlja na jeziku ili pojavu lišaja na koži.

Ove mrlje se ne mogu ukloniti čišćenjem jezika, već je obično potrebno javljanje doktoru ili stomatologu radi adekvatnog lečenja.

Lečenje kandide obično podrazumeva upotrebu antifungalnih lekova, a ponekada i praćenje takozvane anti kandida dijete.

Geografski jezik

Geografski jezik je bezopasno stanje, a naziva se još i benigni migrirajući glositis, do kog dolazi usled nedostatka mrlja papila na jeziku.

Geografski jezik se ovako naziva budući da mrlje koje se usled njega javljaju na jeziku čine da jezik izgleda kao mapa.

Mrlje mogu biti crvene ili žute, a obično pogađaju decu uzrasta od četiri do pet godina.

U nekim slučajevima, ove mrlje mogu biti bolne.

Žutica

Kada se bilirubin, hemikalija koja nastaje razgradnjom crvenih krvnih zrnaca, preterano akumulira u tkivima, dolazi do pojave žutice.

Kod osoba sa žuticom, beonjače poprimaju neobično žutu boju, a može se javiti i prebojenost drugih delova tela, uključujući i jezik.

Za razliku od drugih uzroka žutog jezika, žutica može ukazivati na ozbiljan problem sa funkcijom crvenih krvnih zrnaca, jetre, žučne kese ili pankreasa.

U slučaju da se sumnja na žuticu, neophodno je neodložno javljanje lekaru.

Ekcem i autoimuna stanja

Neka autoimuna stanja, kao što su ekcem ili psorijaza, mogu uticati i na izgled jezika, dajući mu žutu boju ili dovesti do pojave crvenih mrlja sa žutim ivicama.

Pored toga, autoimune bolesti oslabljuju imunološki sistem tela, što bakterijama omogućava se prerazmnože u ustima, dajući jeziku neobično žutu boju.

Infekcije želuca i gastritis

Stanja koja pogađaju želudac, kao što je gastritis, a koje izazivaju upalu sluzokože ovog organa veoma često mogu dovesti do pojave žutog sloja na jeziku.

Posebno često žuta prebojenost jezika može se javiti u slučaju infekcije heliko bakterijom.

Lečenje

U većini slučajeva, unapređenom oralnom higijenom potpuno se rešava žuti jezik. Četkicom za zube, ivicom male kašike ili čistačem za jezik mogu se ukloniti bakterije i druge naslage sa površine jezika.

Održavanje stroge oralne higijene podrazumeva pranje zuba dva puta dnevno u trajanju od najmanje dva minuta, koristeći mekanu četkicu i pastu za zube sa fluorom.

Važno koliko i redovno pranje zuba, čišćenje zuba koncem trebalo bi da postane deo svakodnevne rutine.

Dodatni načini kojima se može unaprediti oralno zdravlje uključuju:

Ukoliko sa unapređenjem higijene usta, zuba i jezika ne dođe do povlačenja simptoma, potrebno je javiti se stomatologu ili lekaru radi utvrđivanja uzroka.

Žut jezik koji se javlja kao posledica geografskog jezika može ponekad biti bolan, a bol se može kupirati uobičajenim lekovima za zubobolju, kao što su ibuprofen, aspirin ili paracetamol.

U nekim slučajevima alternativa lekovima mogu biti kućni, prirodni lekovi koji mogu dovesti do olakšanja i smanjenja bola.

U nastavku slede preporuke i načini lečenja za druge uzroke žutog jezika.

Žutica

Ukoliko je žutica uzrok pojave žutog jezika, pravilno i pravovremeno lečenje je izuzetno važno, i neophodna je poseta i nadzor lekara.

Uzroci žutice mogu biti razni, kao što su neželjeni efekti lekova, kamen u žuči, zloupotreba alkohola, stanja koja pogađaju žučnu kesu ili pankreas, uznapredovala bolest masne jetre odnosno ciroza jetre, hepatitis i druge infekcije jetre ili hemolitička anemija.

Iako se na internetu oglašava veliki broj procedura za navodno čišćenje jetre, ovi tretmani nisu naučno dokazani i mogu predstavljati rizik po zdravlje.

Lečenjem primarnog stanja uz adekvatnu terapiju pod nadzorom doktora rešiće se i problem žutog jezika.

Suva usta

Rešavanje problema suvih usta obično se može postići povećanom konzumacijom vode, nezaslađenih napitaka i hrane bogate vlaknima, a posebno svežeg voća i povrća.

Pored toga, izbegavanje kofeina, duvana i alkohola smanjiće osećaj suvoće usta.

Ukoliko su suva usta izazvana upotrebom lekova, promenom leka koji se koristi uz prethodnu konsultaciju sa doktorom može se sprečiti ovaj neželjen efekat.

Na kraju, ako prirodni lekovi za suva usta ne daju željene rezultate, dostupni su različiti lekovi i pomoćna medicinska sredstva koji se mogu kupiti sa ili bez lekarskog recepta.

Hrana, sredstva za oralnu higijenu i lekovi

Kada se žut jezik javlja kao posledica konzumirane hrane, napitaka ili korišćenih sredstava za oralnu higijenu, njihovim ograničavanjem i prestankom upotrebe ova pojava može se držati pod kontrolom.

U slučaju da do pojave žutog jezika dolazi usled upotrebe lekova, prelaskom na alternativne lekove u nekim slučajevima se ovo stanje može se ublažiti ili u potpunosti rešiti.

Ukoliko su lekovi prepisani od strane doktora, konsultacija u vezi zamene i pravilnog doziranja je neophodna.

Kada je reč o lekovima koji se kupuju bez lekarskog recepta, savetuje se konsultacija sa lekarom ili farmaceutom.

Druga zdravstvena stanja

Kada do prebojenosti jezika dolazi kao posledica zdravstvenih stanja kao što su dijabetes, gastritis ili autoimune bolesti, lečenjem i držanjem pod kontrolom ovih stanja rešava se ili smanjuje i prebojenost jezika.

Terapije ovih stanja obično uključuju promene u ishrani i načinu života, i upotrebu lekova.

Zaključak

Pojava žutog jezika je najčešće posledica loše oralne higijene, pa se njenim unapređenjem ovaj problem relativno lako rešava.

Ređe, žut jezik može se javiti kao neželjen efekat upotrebe određenih lekova, žutice ili zdravstvenih stanja kao što su dijabetes, gastritis, oralna kandidijaza ili autoimune bolesti.

Ukoliko unapređena oralna higijena ne reši problem žutog jezika, neophodno je javljanje lekaru ili stomatologu radi utvrđivanja uzroka koji do njega dovodi i otpočinjanja lečenja.